[]

Dolma kalem gurularına uzmanlık sorusu

Elimde bir tane Lamy Safari vardı, kalın yazdığı için sattım. Satınca pek kullanmadığım Parker Vector'e geçtim. M uçlu bu basit ve ucuz kalem malesef düzgün yazmıyordu. Kesilmeler, kağıt üstünde kaymaması ve özellikle hafifliği biraz canımı sıkınca emektar Scrikss Havana 63 F uca geçtim. Bu arkadaşı çok seviyorum ancak nedendir bilmem bence biraz fazla kağıt altına mürekkep geçiriyor. Kullandığım defterlerle ilgili olabilir ama sürekli elime geçen her kağıda yazdığım için özel kağıt kullanma opsiyonum yok. Bir de günlük hayatta cepte taşıma için fazla ağır ve kallavi bir kalem. Böyle böyle yeni bir kaleme yükseldim. Ancak fiyatlar almış başını gitmiş. Öğrenciyken alabildiğim kalemler şimdi zenginlere hediyelik olmuş. Velhasıl aklımda birkaç kriter var ve fikrinizi almak isterim.

Küçük yazdığım için F uç olacak, el yazısı yazdığım için kağıtta akacak, mürekkep kusmayacak, bahsettiğim kalemlerle aynı fiyat bandında kompakt bir kalem arıyorum.

Bir secenek Kaweco Classic Sport. Ama biraz sert yazdığını okudum. Bunun yerine muadil bir Scrikss mi alsam yoksa şu Çin markası Jinhao'ya mı baksam? Parker'dan bir kere soğudum. Lamy sevmem. Önerilerinize ve tecrübelerinize açığım. Teşekkürler.

 
Bende Skyline Sport var, M uç. Eğer kağıtta kaymasından bahsettiğin bir roller kalem gibi olmasını bekliyorsan, hayır öyle değil ve az da olsa direnç gösteriyor. Ama bu dediğim öyle takılma, kağıdı yırtma vb. gibi bir şey değil. (Ben o şekilde daha kontrollü yazabiliyorum) Zaten bir kanalda izlemiştim, kaweco'nun uçlarının beklenenin üzerinde kaliteli ve sağlam carbide uçlar olduğunu anlatıyordu.


  • malheiros  (09.04.22 15:53:50) 
guru degilim ama zaman icerisinde degisik renklerde aldigim 4 tane lamy safari, 1 tane lamy al-star, 2 tane de scrikss 17 kalemim var. scrikss'ler bizimkilerin universite zamanlarindan kalma. 79-80'ler falan.

M uclu olan safariler bana da cok kalin geliyor, o yuzden F uclu olanlari cok rahat buluyorum. her uc da ayni rahatlikla yazmiyor bu arada, bendeki bir tanesinin solak uc oldugundan supheleniyorum, takiliyor cunku, akmiyor, kırt kırt yapıyor.

scrikss vintage 17 zaten kendi icinde basli basina bir efsane.

yine boyle bir ton farkli dolma kalemi olan bir hocaya denetmistim 17'yi, inanilmaz begenmisti. ben de onun kaweco'sunu denemistim ama bana oyle super otesi gelmemisti. zaten 20 euro'luk bir kalem eninde sonunda.
  • chezidek  (09.04.22 18:15:39) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.