Belediyeler park ve bahçelere neden meyve ağacı dikmiyor

Yıllardır merak ederim, Belediyeler park ve bahçelere neden meyve ağacı dikiyor.

Çünkü çok bakım istiyor, nazik, hassas ağaçlar. Parklardaki yol kenarlarındaki gibi dayanıklı ağaçlar değiller.

Bir de meyve ağacı olsa ve bakılsa da daha meyveler olgunlaşmadan çoluk çocuk ve eğitimsiz yetişkinler o ham meyveleri bile toplamak için dalını malını kırar ağacın.
  • John Bloor  (09.04.22 13:23:09)
Çok yere dikilse insanlar alışır, neden kırsınlsr.

  • neymis  (09.04.22 13:29:15)
bakımı zor ağaç bu kendi kendine büyüyor zaten gibi değil

  • freebird5406_2  (09.04.22 13:30:52)
Sinek, bakım, çürük, koku, yapışak yapması.

  • westblack  (09.04.22 13:40:38)
Düzenli gübreleme, ilaçlama, çapalama, budama istiyor. Meyve sebze yetiştirmek gerçekten zor iş.

Hadi belediye bütçe ve eleman ayırdı diyelim, dediğim insan faktörünü göz ardı edemeyiz.

Hangi insan alışacak? Piknikte tüm çöpünü, pisliğini hatta çocuk bezini ormana bırakan insanlar mı?

Arabada giderken camdan su şişesini, sigara izmaritini yola atan insanlar mı?
  • John Bloor  (09.04.22 13:41:05)
Geçen Adana'da refüjlerdeki trunçları toplarken araba çarparak 3 kişi öldü, bizim milletimiz sırf o meyveleri toplamak için telef olur.

www.haberturk.com
  • solo  (09.04.22 13:45:06)
limon cok hassas.
dut ve incir kaldirimlari pisletir.
portakal mandalina belki olabalir bilmiyorum,
turunc oluyor, ama onu da napican yani
  • spherical  (09.04.22 13:46:53)
Bizim burada incir var her sene bi kere yanlislikla basarim bir saat ayakkabi temizlerim.
Onemli davete giderken bile basmistim.
Arabanin motorun ustune akittigi recinesi zaten ayri dert.

Sinegi bocegi ayri dert zaten.
  • divit  (09.04.22 13:55:00)
Esasen yol kenarında yetişen ağacın meyvesini yememeniz gerekir. Toplum sağlığı için iyi olmaz.

Diğer taraftan meyve ağaçlarının meyveleri genelde hamken toplanıyor, ağaçlar da zarar görüp ölüyor.

Eğer meyve ağacında bolluk varsa ve insanlar meyvelere tenezzül etmiyorsa da meyveler düşüp yerde çürüyor, yapış yapış olup koku yapıyor. Dut ağaçları bu yüzden pek istenmez örneğin.

Her halükarda çok iyi bir seçim değiller.
  • akhenaten  (09.04.22 16:15:57)