Ramazan ayında oruçla kilo verememek?

Son 6 gündür sahur yemiyorum, sadece iftarda yemek sonrasında çay+ 1 dilim tatlı ya da meyve yiyorum. Ama hala aynıyım. Tartılmadım ama pantolonlarım aynı sıkılıkta, hiç genişleme yok.
Neyi yanlış yapıyorum?
Kilo verenler nasıl veriyorsunuz?
Teşekkürler.

toplamda ayni kaloriyi aliyorsan

  • alperz  (07.04.22 21:00:56)
iftarda çook fazla yiyorsundur belki?
ha bi de tartılmadım diyosun. 6 gün en fazla 1-2 kilo farkettirir. o da pantolona hemen etki etmez. eve tartı al her gün tartıl farkı görürsün. ramazanda aynı taktikle 1.5 kilo verdim şu ana kadar.

  • jelly bear  (07.04.22 21:01:28)
@alperz,
akşam yemeğini eskisi kadar yiyorum hatta belki daha az suyla şiştiğim için kaldı ki kahvaltı gibi dolu dolu yediğim bir öğünü çıkardım. Yürüyüş vermememe yarar mı acaba?

  • Bartebly  (07.04.22 21:04:12)
1 haftada 1 kg vermeniz için günde ortlama 1000 kalori açığı vermeniz gerekiyor ki bu her zaman kolay değil. Az yiyip çok yakmak gerekiyor.

  • ceketimi alip cikcam  (07.04.22 21:14:35)
Sorun 6 günde sonuç alabileceğini düşünmen.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (07.04.22 21:17:23)
ceket +1.

Günde 1000 kalori açık verseniz bile bu haftada 7000 kalori eder ki 1 kilo yaklaşık 7500 kaloridir. Yani yine 1 kilo etmiyor. Kiloyu 6 günde almadıysanız 6 günde veremeyeceğinizi de kabul etmek gerek.
  • jangbogo  (07.04.22 21:18:40)
Tamam vurmayın öldüm. Duyuruyu ay sonunda editleyeceğim.

  • Bartebly  (07.04.22 21:18:58)
İftarın 1 saat öncesine ölmeyeceğin tempoda yarım saatlik kardiyo ekle.

  • mg3929  (07.04.22 22:12:19)
6 gunde kilo verdirecek yontem bulsan nobel odulu verirler muhtemelen.

  • divit  (07.04.22 22:31:48)
iftar yemek düzeniniz nasıl? pilav ekmek kızartma var mı yeme düzeninizde. aşırı karbonhidrat alımı etkileyebilir ama zamana bırakmak lazım. karbonhidratı azaltmayı deneyin tamamen kesmeyin pilav ekmek gibi aşırılıktan bahsediyorum.

şerbetli tatlı yerine daha hafif sütlü tatlılarda alternatifiniz olsun. bol su için. ramazan ayında günlük 8 bin adım ve iftar öncesi hafif ağırlık antremanı yapıyorum pilav ve ekmeği % 50 azalttım sonuçlar iyi.

tabi hergün tartılmak gibi hataya düşmeyin vucut yağ hücresi yerine su tutuyor sonra ödem atıyor haliyle günlük tartıda dalgalanmalar normal
  • Fritz-X  (07.04.22 22:40:43)
Merhaba, ben de aynı durumdayım. Tatlıyı ve meyveyi kesebilirseniz kesin, yerine hurma kayısı vs yiyin. Muhtemelen şeker kalori açığı bıraksanız bile sindirim sisteminizi zorluyor, gaz biriktiriyor belki ve zorluyorsunuz hazmınızı. Hazmı kolaylaştırmanız gerekir, ve gerçekten kardio işe yarar, go with jo öneririm. Kolay gelsin :)

  • damba  (07.04.22 22:41:51)
Fritz-X
Pilav varsa ekmek yemem. Genelde pilav olduğu için de neredeyse hiç ekmek yemiyorum. Pilavı da çok yemiyorum bence normal bir porsiyon kadar. Et olduğu için pilavla doyurmuyorum yani.

Sanırım iftar öncesi yürüyüş yapacağım.

@damba
Hocam kardioyu iftardan önce mi yapıyorsunuz? Takatiniz oluyor mu?
  • Bartebly  (07.04.22 22:50:10)
sporsuzluktan vucud salıyor

  • mantık  (07.04.22 23:13:29)
bir anda tek öğüne düşmek ve günlük kalori ihtiyacınızın altında kalmak da vücudu strese sokup metabolizmanın yavaşlamasına neden olabilir kilo bile alabilirsiniz.
bu yüzden sahura kalkıp en azından yulaf lapası ve bol su içerseniz hem su ihtiyacınızı karşılamış hem de vücudu aşırı strese sokmamış olursunuz.

iftarda da günlük protein ihtiyacınızı sağlıklı şekilde karşılamaya bol lif almaya bol sıvı tüketmeye dikkat edin. ben bu şekilde ilerliyorum gerçekten baya hafiflemiş hissediyorum kendimi.
  • windymimas  (08.04.22 09:42:55)
evet, iftardan once yapiyorum, zaten son iki saat hicbir sey yapamiyorum zihnen ama emin olun acken daha iyi yapiliyor, basit ve eglenceli seyler yapiyorum.

akin saatcinin acken spor yapmayla ilgili videolarina bakabilirsiniz, bilimsel olarak acikliyor neden acken spor yapmak daha iyi diye, ben hem daha kolay yapiyorum hem de daha dinc hissediyorum, eger hic olmaz derseniz iftardan 2 saat sonra yapin. ama mutlaka yapmak gerekiyor :(
  • damba  (08.04.22 12:13:03)