[]

Instagram'da Makbuz Paylaşan Tipler Hangi Batağa Düşmüşler?

Son zamanlarda birkaç kişide gördüm.

"X beye teşekkürler 5 bin koydum 80 bin çektim kazanmak isteyen varsa yardımcı olurum" tarzı şeyler.

Bunlar nereye para kaptırmış da kimi keklemeye çalışıyor çok merak ediyorum. Sistemi bilen var mı? Çok kötü photoshoplanmış makbuzlar paylaşıyorlar :D Direkt hacklenmişler mi yoksa?

 
Hackleniyorlar fakat hackleyip bu görüntüleri paylaşan kişilerin insanları hangi oyuna çektiğini bilmiyorum


  • freebird5406_2  (07.04.22 17:07:28) 
neye tıklıyolar bilmiyorum ama şifreleri ele geçirilmiş oluyor. o paylaşımları kendileri yapmıyorlar.


  • south park in kapusonlu uyesi  (07.04.22 17:07:38) 
genelde dm'den gelen ve instagram ekibinden geldiğini sandıkları uzun bir yazıyı okuyorlar güvenlikle alakalı. sonra bu yazının sonundaki linkte tıklıyorlar.

açılan linkte instagram giriş sayfasının birebir aynısı var (asında fake). oraya k.adı ve şifre giriyorlar boş bulunup. tabi kabul etmiyor sayfa. oysa o sırada belli bir yere bu k.adı ve şifre gidiyor. hesap çalınmış oluyor.

bu olayın 1. aşaması.

2. aşamada ise, bu hesaptan story'ler paylaşıyorlar gördüğün gibi. sonrasında ise o hesaba çok yakın olan insanlardan paralar koparıyorlar. hatta iş sonrası o kişilere de benzer linkler atıp onların da hesaplarını çalmaya çalışıyorlar.


benim bir velim, yüzbinlerce takipçisi olan hesabını çaldırmıştı (pilates vb. şeyler yapanlardan)
Sonrasında o kadar çok kişinin parası çarpılmış ki, insanlar o velimin de işin içinde olduğunu sanıp şebeke misiniz vs. diye onu da savcılığa şikayet etmişlerdi vs.

Özetle;
"Gelen linklere tıklamıyoruz."
  • la traviata  (07.04.22 17:20:28 ~ 17:21:14) 
hackleniiyorlar evet. bir tanıdığımın da bizzat başına geldi.


  • roket adam  (07.04.22 19:04:03) 
2 hafta önce eşimin başına şöyle bir şey geldi,

kuzenimin de arkadaşı olan birisi bir mesaj attı (muhtemelen o da hacklendi),
"hocam merhaba, şu linkte sizin hakkınızda şikayetler içeren yazılar var. dilerseniz bi girip bakın"
linki tıkladığımızda instagram hesap adını ve şifresini istedi eşimin. yemedik tabi biz. mesaj atan kişinin ağzını yokladık, o da anladı yemediğimizi ve engelledi eşimi.

insanları böyle yumuşak karınlarından vuruyorlar anladığım kadarıyla. bir anlık panik yaparsan da hooop hesap elden gidiyor.
  • teritori  (08.04.22 10:43:38) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.