[]

yazılım firmalarında toplantılar hk.

selamlar arkadaşlar,

yazılım sektöründe, öncelikli olarak tamamen evden veya hybrid çalışanlar, Daily toplantınızı ne zaman yapıyorsunuz?
Direkt mesainin başladığı saat mi, yoksa öğlene doğru mu?
Ne kadar sürüyor ve dün ne yaptım, bugün ne yapacağım'dan başka şeyler konuşuluyor mu?

Biz sabah 9'da mesaiye başlıyoruz, herkesin toplanması çeyrek geçeyi buluyor.
15-20 dakika Daily'i yapıp sonrasında biraz da boş muhabbet edip işlere dağılıyoruz. Fakat bazı firmalarda 11-12'de yaptıklarını da duydum.

Bizim firma da, duyduklarım da start up şirketleri bu arada.

Teşekkür ederim şimdiden cevaplarınız için.

 
Ekipler ayrı, kimi 9da yapıyor, kimi 10da kimi 11:30da.


  • inheritance  (06.04.22 20:36:27) 
Buyuk bir kurumsal firmanin, rahat, kendi halinde bir ekibindeyim.

Yazilimcilar olarak normalde 8de başlanılan işe 9da başlıyoruz.

Tam 9da dailymiz oluyor. Bazen 10dk bazen 30dk iş konuşuyoruz. Herkesin sirasi var sirayla dönüyoruz işte. Dün neler yaptik, bugün neler yapacagiz tarzinda. Bazen 10dk bazen 30dk goygoy oluyor. Sonra dağılıyoruz. Acil iş yoksa kahvalti icin dağılıyoruz. Bi 30dk da ona gidiyor.

Öğle arası, çay molası, sigara molası, baska toplantilar, kanepede uzanma falan derken..

Calismiyormusuz lan biz ?!

Saka saka savsaklayinca sabahliyorum mecbur.
  • ananiyimioguz  (06.04.22 21:13:09 ~ 21:13:55) 
mesai 9, daily 10. onceki sirketim de boyleydi. ondan onceki sirkette ofise gittigimiz donem yemek saati oncesi daily vardi.

genelde dun, bugun muhabbetinden baska bir sey olmuyor. bazen ektra bilgilendirme falan olabiliyor.
  • lemmiwinks  (06.04.22 22:42:01) 
Kurumsaldayım, 8de mesai başlıyor, dailyler 9da başlıyor. Farklı scrum takımlarlarımız var, hepsinin 15er dakika aralıklarla dailyleri. Hangi takıma dahilsek onlara giriyoruz. Ortalama 15 dakika sürüyor, maddeler üzerinden geçiyoruz.


  • anneboleyn  (06.04.22 23:03:03) 
Yetkim varsa daily yaptırmıyorum, çok ısrar ederlerse de haftada 1'den fazla katılmıyorum.

Bu daily / standup olayı bence kanser. Hiçbir amacının, faydasının, developer'a herhangi bir artısının olmadığını düşünüyorum.

Yöneticinin illa ki progress'ini görmeye ihtiyacı varsa:

1- commit mesajlarına bakabilir
2- gelip sorabilir, mail atabilir
3- check-in yapılabilir
4- takımdan birinin sorusu varsa o da direkt slack'ten falan sorabilir

Ayrıca "herkesin toplanması çeyrek geçeyi buluyor" demişsiniz bu da korkunç bişey. 9'daki toplantıya 9:10'da mazeretsiz gelen birini diğerleri niye bekliyor? Zamanında orada olan adamı niye cezalandırıyorsun vaktini boşa harcayarak? Hem çok büyük saygısızlık, hem de yöneticinin hıyarlığı baya.

Neyse, 3 yıldan fazla oldu en son daily yaptığım, o da genelde 9:30 gibi oluyordu. 9'da mesai başlıyor, "herkesin yarım saatini boşa harcayabiliriz" diyip o saate koyuyorlardı genelde.
  • plutongezegendegilmi  (06.04.22 23:44:45) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.