Matematik fizik yakıt hesabı

Merhaba, gidiş dönüş 20 km'lik yolum var. 10 km rampa 10 km dönüş hiç gaza basmadan inip varacağını yere ulaşıyorum. Aracım bu yolculukta yol bilgisayarına göre 5,5 litre yakıyor. Hesaplandığında 20 lira harcamış oluyorum bu yolculukta. Peki acaba daha az yakıyor Mudur? Yani gerçek tüketim daha az mıdır?

Yokuş çıkarken yüksek tüketiyor, inerken tüketmiyor. Araç yol bilgisayarı bu verileri hesap edip 5,5 litre gösteriyor zaten.

Aracın gösterdiği ile gerçek verinin şaşması 0,5'den bile az olur bana göre.
  • John Bloor  (06.04.22 14:11:26)
Evet. 20 km için 5,5 lt çok fazla görünüyor. Hesap hatası olmalı.
Ayrıca inişte gaza da basmıyorsunuz.
5,5 lt belki anlık tüketimdir ama toplamda (yol bittiğinde) durum farklı olur
  • Erva  (06.04.22 14:11:53 ~ 14:13:19)
yol bilgisayarının ölçtüğü rakam ile ilgili kafamda soru işaretleri var. bu 5,5 litreyi sadece 20km için ölçmüyor olabilir. daha önceden yaptığınız yolculuklarınızın da etkisi olması lazım.

ama Erva yanlış anlamış. 20 km'de 5,5 litre yakmıyor. 100 km'de 5,5 litre yakmış, 20 km'de 1,1 litre yakmış oluyor.
  • co2s2  (06.04.22 14:15:18)
@co2s2 sadece bu 20 km için ölçüyor. ondan eminim. evet haklısın 5,5 litre 100 km'de.

  • iddaaci  (06.04.22 14:17:54)
Yolculuk başlamadan sıfırlarsanız, giderken atıyorum yokuş yukarı olduğu için yokuş bitince ortalama tüketimi 100 km'de 10 litre gösterecektir. Dönüşte yakmadığı için yavaş yavaş düşüp 5,5 litreyi buluyordur 100 km'de

Neden bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsunuz? Çok ortalama ve normal bir tüketim sonucu bence.
  • John Bloor  (06.04.22 14:53:55)
@John bloor litre olarak hep aynı yakıtı almama rağmen daha az zamanda benzin bitmeye başladı

  • iddaaci  (06.04.22 15:22:01)
O zaman bir seferlik depoyu tam dolduracaksınız, araç yol bilgisayarını sıfırlayacaksınız. Sonra ortalama 100 km yapıp tekrar yakıt dolduracaksınız, hesabınızı fiziksel olarak yapıp araç bilgisi ile karşılaşıyor mu bakacaksınız.

Yakıt sisteminde bir problem olabilir, yakıt aldığınız yerde bir hata olabilir?
  • John Bloor  (06.04.22 15:33:42)