[]

Üniversitede sözel konulara nasıl çalışmalı?

Pdflerden ders çalışıyorum vizeler için. 8 dersimden 7si sözel, alan derslerim de az. Yaklaşık 100er sayfa pdflerden oluşuyor herbiri. Çalışırken denediğim yöntemler:
-bilgisayara pdf okutturma
-kendime sesli okuma
-kendime sessiz okuma

Üçünde de odağım kayboluyor ve 5 dakika sonra bu 3 yöntemden hepsinde de kendimi farklı şeyler düşünürken buluyorum. Bana özel biri oturup bire bir anlatmadığı sürece de hocanın anlattığı deslerde aynısı oluyor. Millet dinleyip üzerine soru sorarken ben 80 farklı konunun tahlilini yapıyorum. Bu odak bozukluğunu nasıl düzeltirim?

Yazarak çalışmak beni çok yavaşlatıyor, ayrıca 2 haftalık dilimde hiç vaktim yok.

 
Her şeyi yazmak yerine (ki zaten o da otomatiğe bağlayacağı için verimli olmayabilir) okuduklarınızı kağıt üstünde diyagrama, listeye filan dönüştürmeye çalışın.


  • cosmicstring  (05.04.22 09:50:00) 
@liberal söylemeyi unuttum. Kitabın %80 i soru potansiyeline sahip. Öğrendiğini sormak ve önemli noktalar değil de soruya dönüşebilecek her şey soruluyor sınavda. Öğrenmekten çok kitabın noktasına virgülüne kadar ezberlenmesi isteniyor diyebiliriz


  • Unde bach canim  (05.04.22 14:14:33) 
Ezberlemek için mnemonic'ler kullanabilirsiniz.

(bkz: simitlere son defa)
(bkz: sokakta sayamam gibi)
(bkz: profesör mete annesine telefon etti)
  • cosmicstring  (06.04.22 09:23:18) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.