[]

demans ve içine kapanma

babamız demanslı. geçen yaz vasküler inme geçirdi, vücudunda kısmi fonksiyon ve güç kaybı oluştu. genel olarak ayakları vücudunu direyemiyor. iki gün önce de tuvalette düşmüş(aynı gün ikinci düşüşü, ilki hafif olmuş). kafasını vurmuş şişmiş, acildeki kontroller temiz çıktı eve yollandı. fakat anladığımız kadarıyla düşme şoku ve demans birleşince beyin felçli gibi komut vermeye başlıyormuş artık. ayağa kalkmaya vs de korkusu var ve bugün tüm gün uyumuş iyice kapatmış kendini.

kısa tutayım, benzer süreçlerden geçmiş birileri varsa ya da belki bir uzman fikir verirse diye sormak istedim. biz hastaneye yatırma fikrini düşünüyoruz ama bu durumun kalıcılığını da bilemiyoruz. uzun vadede ise bakıcı tutalım diyoruz fakat annemizi ikna edemiyoruz bir türlü. doktoru tıp fakültesinde ve en yakın 8 nisan'da görebilecek sanıyorum (galiba şehir dışında). şu aşamada nasıl adım atmamız daha doğru olur?


 
Benim babam da demans. Her demans aynı mı her seviye nasıl bilmiyorum ancak bizim doktorlarımız tam tersine insan içine katışmasını istiyor. Babam kimse ile konuşmuyor arkadaşlarını geçiştiriyor bizden kaçıyor çünkü. Hastaneye yatırmak daha da ters tepmesin bu noktada iyi düşünün bence.


  • cilekli pasta  (03.04.22 01:28:12) 
@cilekli pasta, teşekkürler. bizimki normalde sosyalleşmeyi seviyor. ama fiziksel engelinden ötürü eski sosyalliğini sağlayamıyor, anca eve gelip giden birileri olursa o da sürekli sağlayabildiğimiz bir şey değil. biz de şehir dışında yaşıyoruz, fırsat buldukça gidiyoruz. şu anki kendini kapatmasının nedeni depresyon mu demans etkisi mi düşme veya ölüm korkusu mu yoksa başka bir şey mi düşmeden aldığı darbenin sonucu mu ne bilemiyoruz. hastane işini ise bi hafta 10 gün gibi düşünüyoruz aslında, bir anda gerçekleşen bi içe kapanma kötüleşme gibi bi durum çünkü.


  • kozmosta bir nokta  (03.04.22 01:57:08) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.