Altının orijinal olduğunu anlamak

Tanesi 30bin civarından 2 adet 5i bir yerde alacağım. Kuyumcunun sahte satması falan ihtimali var mı? Mesela üsküdarda sahilde 20 tane kuyumcu var yan yana bunların en ucuz fiyatı vereninden alsam nerden anlayacağım gerçek olduğunu?

kuyumcu o riski göze almaz zaten öyle bir meslek tipi değil piyasada barınamaz, illa garanti olsun ve bi tık uygun olsun isteniyorsa kapalı çarşı ama değişme 3-5 lira için.

  • babafingo  (29.03.22 16:38:52)
@babafingo, neyi değişmeyeyim? İlk kez istanbulda altın alacağım tırsıyorum biraz

  • mg3929  (29.03.22 16:50:24)
kuyumcu o riski bal gibi alır.
tanıdığımız kuyumcu var ve sahte kuyumcuların altın iteleme olayını çok duymuş.
daha sık olanı ise 24 ayar değil 20 ayar yada 18 ayar altın satmak.

türkiyede yaşayıpda kuyumcu (yada herhangi bir insan) kazık atabilirmi diye sormanızda ilginç :) sahte para üstü bile verebilir.

kuveyttürk şubelerinden fiziki altın alın. ben öyle yaptım.
  • aslindasorunumpsikolojik  (29.03.22 17:10:27 ~ 17:11:05)
kapalıçarşıdaki sarraflardan alın, hem daha uygun fiyata alırsınız.

  • nuisance  (29.03.22 17:23:32)
Yanınıza bir küçük mıknatıs alın, altın mıknatısa yapışmaz. Önlem önlemdir, ama gümüş üstüne altın kaplama yapılmış sahte ile karşılaşırsanız bu işe yaramaz sanırım.

  • John Bloor  (29.03.22 18:13:31)
Her ne kadar katılım bankalarına sebepsiz antipatim olsa da döviz ve altın ürünlerinde hakikatten çok iyiler. Bu katılım bankalarının içinde de (gözlemlerime ve çevremdeki insanların deneyimlerine göre) Kuveyt Türk katılım en iyisi. Belki alış maliyetiniz kuyumcuya ve piyasaya göre 100-200 lira fazla olur (belki de daha fazla) ama içiniz rahat eder. Aradaki maliyet farkını da "kafa" rahatlığına sayarsınız bence.

  • skzr  (30.03.22 00:36:14)