NextJS (kafayı yiyeceğim)

aylardır sorunsuz çalışan projem, bugün bir anda çalışmamaya başladı.

daha doğrusu tekrar build aldığımda çalışmıyor.
buildleri alıyor, proje de başlıyor,

ancak aşağıdaki gibi bir hata geliyor projeye gittiğimde.

www.hizliresim.com

yani ne diyeceğim bilmiyorum, ne söylemem lazım.

localde build alıyorum ve çalıştırabiliyorum.

iş AWS tarafında Elasticbeanstalk'ta çalıştırmaya gelince, yukarıdaki hata geliyor.
build alırken error yok, pipelineda hiçbir hata yok. sadece proje çalışırken geliyor bu hata.

hiçbir kod değiştirmedim.
dümdüz, aynı kodu rebuild yaptığım an bu hatayla karşılaşıyorum.

localimde bir hata yok.

package.json'da dependancy olmalı diye düşünüyorum, ki vardı da. ancak localde düzelttim, şuan dependancy olan hiçbir paket kalmadı.

yani ne yapmalıyım?
kesinlikle çalışmıyor proje, eski buildi canlandırdığımda sorun yok. ancak yeni buildlerin hepsi bu şekilde.

fikri olan var mı?
berbat bir community'si olduğu için sorduğum hiçbir soruya da yanıt bulamıyorum.

Tailwind mi kullanıyorsun?

  • plutongezegendegilmi  (28.03.22 16:56:55)
yok haır, bootstrap, birkaç satır da kendi css'im var.

css'i komple silmeyi de denedim bu arada. hata değişmedi.
style.css'i boşalttım yani
  • tchuck  (28.03.22 17:00:51)
Localde çalışan sass compiler ile aws'teki aynı sürüm olmayabilir. Scss dosyalarına bi bakman lazım noktalı virgüllerde vs bir hata olabilir.

  • IncredibleMau  (28.03.22 17:14:43 ~ 17:15:08)
@incrediblemanu,

style.css'in içini de obşalttım bir şey değişmedi. error bile değişmedi.

aws'de de 2 gün öncesine kadar sorunsuz build alıyordu. aklımı yitiricem gerçekten.
  • tchuck  (28.03.22 17:17:51)
Ya da daha kolay çözüm, package json'ın devDep alanındaki sass compilerın sürümünü sabitleyip (^ buydu herhalde) ebs'i o sürüme zorlayabilirsin. Problemin compilerda olduğu varsayımıyla tabi.

  • IncredibleMau  (28.03.22 17:19:39)
Css değil ama scss dosyası var görünüyor projende.

  • IncredibleMau  (28.03.22 17:20:50)
şuan tüm projeden
./src/assets/scss/style.scss

file:///var/app/current/.next/static/chunks/pages/_app.js (829:5)

kaldırmış olmama rağmen bu hata devam ediyor.

gerçekten javascript ömür çürütüyor, kelimenin tam anlamıyla ömür çürütüyor.
  • tchuck  (28.03.22 17:24:36)
Bana da sass compiler'ı ile ilgili bir sorun gibi geldi.

_app.js'te "import ...bootstap" yapmak yerine, style.scss içinde bootstrap'i import edip deneyebilir misin?

Benim tailwind'de aynı olay olmuştu bi ay önce falan, o yüzden direkt o geldi aklıma.
  • plutongezegendegilmi  (28.03.22 17:47:56)
hiçbiri çözüm olmadı. aklımı da kaçırıyorum zaten sinirden.

yani gerçekten sorunun ne olabileceğine dair en ufak bir log olsa ona bakıcam ama.

sunucu aynı,
kod aynı,

sadece rebuild edildiğinde oluyor bu hata.

localde hata yok,
eski buildde hata yok.

ben projeyi iptal etmenin eşiğindeyim. 9 saatimi çöpe attım.
  • tchuck  (28.03.22 19:10:13)
projeyi vercel üzerinde ayağa kaldırdım ve orada çalışıyor.

sorun demek ki aws'nin configürasyonunda. ama ne yapma mgerek onu da bilmediğim için. gücüm kalmadı harbiden
  • tchuck  (28.03.22 19:22:24)
oyumu node versiyonuna kullanacağım. node-sass paketi var mı projende? eğer var ise github.com buradan node-sass paketi versiyonu ile nodejs versiyonu kıyaslaması yapabilirsin.

  • amour fou  (28.03.22 20:26:51)
nextjs 12.1.0 versionuna döndüğümde çalıştı.

buradaki sıkıntı; 12.1.1 versionu: digitalocean, vercel vb. her platformda çatır çatır çalışıyor. yani kodum bununla uyumlu.

ama AWS üzerinde çalışmıyor, sebebi ne fikrim yok çünkü gerçekten loglarda farklı hiçbir şey yok.
  • tchuck  (29.03.22 08:09:38)