İşten ayrılış sonrası SGK işleri

Bu ay içerisinda istifa ederek işten ayrıldım, az önce SGK ilişik kesildi diye de sms geldi. Gelecek ay Kanada'ya taşınacağım şimdi 13 yıl SGK girişim var, peki ben bunu devam ettirmek istesem nasıl bir yol izlemem gerekir? En azından prim yatırıp emeklilik vs hakedişim olsun boşa gitmesin o kadar emek.

(bkz: isteğe bağlı sigorta) diye bir şey var. sizin durumunuzda da uygun olur mu bir bakın.

  • inheritance  (28.03.22 15:20:59)
Kanada'da ikamet ettiğiniz sürece isteğe bağlı sigortalı olamıyorsunuz maalesef. Ama daha sonra Yurtdışında çalıştığınız süreleri belgeleyerek, parasını ödemek koşuluyla (bkz yurtdışı borçlanması) Kanada'da çalıştığınız süreleri Türkiye'de çalışmış gibi değerlendirebiliyorsunuz. İsterseniz her yıl, isterseniz misal 10 yıl sonra yurtdışı borçlanması yaparak TR'den de emekli olabilirsiniz. Ama TR'den emekli olduktan sonra yurtdışında çalışıldığı tespit edilirse emekli maaşı durduruluyor. O yüzden genelde insanlar paraları emekli olmalarına yetecek gün satın alacak şekilde biriktiriyor. Günü satın da alıyor ama emeklilik talebini ya TR'ye dönmeye karar verdiğinde ya da her iki ülkeden de emekliliğe hak kazandığında yapıyor. Şu an 1 yıllık yurtdışı borçlanma bedeli (asgari) 27.010,80 TL.

  • nihayet  (28.03.22 18:21:16)
Hanımefendilerin yurt dışı sürelerini borçlanabilmeleri için çalışma şartı yok. Onlar aynı zamanda ikamet ettikleri süreleri de borçlanabilirler.

Kadın olsun ya da erkek farketmez, eğer TC vatandaşlığından tamamen çıkılırsa yalnızca TC VATANDAŞI İKEN YURTDIŞINDA çalıştığı (kadınlar için... ve ikamet ettiği) süreleri borçlanabilirler.

Borçlanılan süreler 4/b (Bağkur) sayılır.
  • nihayet  (28.03.22 18:25:58)