[]

araç alırken yıla göre değer kaybını hesaplama

Selamlar,
D sınıfı 7 yaşında bir araba ve C sınıfı 3 yaşında bir araba arasında gidip geliyorum, ön göremediğim bunların 2-3 sene sonra yaşayacağı değer kaybının hangi ölçüde olacağı, bu konuda nasıl fikir sahibi olabilirim? 
Türkiye Sigorta Birliği'nin yayınladığı kasko değer listesi size bir fikir verebilir.


  • pispinti  (25.03.22 10:31:17) 
araç mercedes bmw gibi preminyumsa türkiye şartlarında kaybın az. ben motor arızası sonucu 10 yaşındaki aracımı zararına satmama rağmen 2021 model sıfır araç alabildim. eğer değerinde satsaydım orta seviye c segment ve suvları rahatça alabiliyordum. burada tek düşünmen gereken şey d segmentin bakımlarının daha pahalı olması ve arıza çıkarma ihtimalinin daha öncelikli olması önemli.


  • mikahakkinen  (25.03.22 10:34:02) 
Sıfır da olsa, kullanılmış da olsa, kaba bir hesapla binek taşıtı her yıl değerinin %20'sini kaybeder.

Kasko, vergi, bakım vs masrafları hariç. Devletin ÖTV, KDV eklemesi veya dolar kuru değişikliklerini önceden tahmin edemezsiniz zaten. Bu nedenle kabaca bir hesap yapmanız gerekir.
  • alfired  (25.03.22 11:37:42) 
%20 çok fazla olmuş, 2016 CC baktım alındığı değer bazından %25 euro olarak değer kaybı yaşamış 6 senede. %4 gibi bir değer kaybı var yıl başına, 24 bin euroluk bir aracın aylık değer kaybını ortalam aylık 100 euro var sayabiliriz, 100 euro da sigorta + kasko + bakım olsa, vay be araba olduğu yerde aylık 200 euro kaybettiriyor. Burda (Almanya) niye deli gibi long run leasing yaptıklarını şimdi anladım ortalama bir aracaı aylık 200-250 euro luk tutarlara her şeyiyle 2 yıllık falan kiralayabiliyorsun, araç alsan da hiçbirşey değişmiyormuş :/


  • wiekannich  (25.03.22 12:17:39) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.