[]

Eski makineye linux

Elimde eski bir laptop var. Windows 10 yüklü ama artık ufaktan kastırıyor artık. Sırf meraktan linux kurmak istiyorum.

Ama hangi linux? Makineyi az kastırsın. Güvenli olsun yeter.


 
ubuntu mate


  • dr doofenshmirtz  (24.03.22 21:30:06) 
xubuntu


  • srjkvon  (24.03.22 21:31:14) 
bende 15 yıllık bir laptop var pardus kurdum gayet güzel çalışıyor.


  • rahmi pinkfloydoglu  (24.03.22 21:31:21) 
ubuntu mate veya mint linux diyorum.


  • chezidek  (24.03.22 21:31:33) 
Windows 10 çalıştırabiliyorsa Kubuntu tavsiye ederim. 21.10 sürümü paket deposu açısından da güncel. Gelecek ay yeni sürümü çıkacak. Kde masaüstü ortamı kullanıyor bu sebeple Windows10'a benzediği için zorluk çekmezsiniz. Eğer dahili gelen Libreoffice uygulaması arayüz açısından yetersiz gelirse Softmaker Free Office isimli ofis paketini tavsiye ederim. Microsoft Office'e çok benziyor.


  • amanos  (24.03.22 21:32:57) 
yunus emre'ye sormuslar
ille de debian demis

  • nibba  (24.03.22 21:36:28) 
debian +1, genelde ubuntu önerilir ama bana debian hep daha stabil ve hızlı gelmiştir.


  • bugungityaringel  (24.03.22 23:41:22) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.