arabanın yakıt tüketimi bir anda arttı

merhabalar

2018 megane benzinli aracım var. şehir içi yakıt tüketimi ortalama, arabanın gösterdiği 7.7-7.8/100km'de idi. 1 yılı aşkındır bende hep 7.5-8 arasıydı.

1-1.5 aydır aracıma hiç binmiyordum, taş çatlasın 30-40 km yapmıştır. araç şuan 11.3lt/100 kmde gösteriyor. bunun sebebi ne olabilir. biraz bindim araca (20-30 km civarı) bu veri hiç öncesine dönmedi.

soğuk bi memleketteyim
araçta yazlık lastik var.
bakımları tam.(yetkili serviste)
bu durum neden kaynaklanmış olabilir?

yakın bi arkadaşımla görüştüm. 2018 benzinli passat kullanıyor, şehir içi 8 lt dedi.bende de 1 yılı aşkındır hep 7.5-8 ltarasıydı.

soğukta benim dizel araç 1 lt fazla yakıyor, bir de mesafeleriniz çok kısa kaldıysa yükselir. Yazın şehir içi 15-20 km yolda 5.5 lt yakan araç, kışın 5 km şehir içi yolda 7.3'e yükseldi.

benzinlilerde yaz-kış ve mesafe bu kadar etkiliyor mu bilmiyorum. dizel 15-20 kmden sonra açılıp düşüyor tüketim.
  • adivar  (24.03.22 08:20:41)
Soğukta araç fazla yakar +1

Bir de yakıt aldığınız istasyonu değiştirmiş olabilir misiniz? Eski aracımda aynısı başıma gelmişti, artık nasıl bir dizel doldurdularsa çok uzun yıllardır şehir içi 6.5 lt'den şaşmayan araç bir anda canavara dönüşüp 11-12 lt'lere çıkmıştı.
  • msb  (24.03.22 08:45:30)
Araç yol bilgisayarı tüketimde sıcağı soğuğu hesaba katar. Daha doğrusu motor optimum sıcaklığa gelene kadar daha fazla yakıt tüketir, yol bilgisayarı da bunu hesaplar. Motor soğukken anlık ve ortalama tüketimin arttığını görebilirsiniz.

Sonuç olarak kısa mesafe kullanım, sıkışık trafikte kullanım ve soğuk ortam tüketimi artırır. Benim aracım da (Dizel) kışın 1-2 litre fazla yakıyor. Ortalama tüketim değerinde 20-30 km çok sağlıklı değil, sıradışı bir kullanım olmuş olabilir. Ben aylık ortalamamı (1500-2000 km) takip ederim genelde.
  • Abdurrahman  (24.03.22 10:50:01 ~ 10:50:44)
cevaplar için teşekkürler
başka fikri olan var mı?

  • tamamhosdiyonda  (24.03.22 19:34:28)
Araç istediği güce ulaşmak için daha fazla yakıta ihtiyaç duyabilir. En tipik örneği de egzoz sistemindeki sorunlardır.

  • piotr  (25.03.22 01:51:34)