[]

ödem problemi

yaklaşık 10yıldır hipotiroidi sebebiyle ilaç kullanıyorum, günde minimum 1 litre su içiyorum, nerdeyse sıfır tuz kullanıyorum ama ödem sorununu bi çözemiyorum. çorap izi, pantolonun dikiş izi max. 10 dakika da çıkıyor bacaklarıma. bu arada yaklaşık 5 yıldır 50-55 kilo arasında gidip geliyorum ama garip bi şekilde 50kiloyken giydiğim bütün kıyafetlerim oluyor ama tartı da görünen 55. bu ödemin bi çözümü var mıdır?
 
yani bi kere 1 lt su değil minimum 2.5 lt su içmen lazım. öncelikle onu düzelt. ödemden de kurtulabilirsin böylece. başka bir sağlık sorunun da olabilir ödeme sebep olan. ben de hipotiroitliyim ama hiç öyle bir şikayetim olmadı.


  • neira  (23.03.22 21:56:52) 
1.5litreye çıkınca midem ağrıyor haraket ettikçe guluk guluk ses geliyor :) 6 ayda bi kan veriyorum bişey olsa çıkmaz mıydı


  • melodi  (23.03.22 21:58:23) 
1 litre suyun yetmesi için 35 kilo falan olman lazım. kilo/33 kadar litre minimum içmen gereken su miktarı. MİNİMUM. Üstü sana kalmış. İçebildiğin kadar...


  • alperz  (23.03.22 23:01:48) 
Dahiliyeye gidin. ilaçlara rağmen t3-t4 normal değilse ödem olabilir.


  • abbabaabbaababbabaababbaabbabaab  (24.03.22 09:47:42) 
Bazı insanlarda alt bedende dolaşım problemi oluyor. En ödemsiz günlerinde bile bacaklarda ufaktan ödem oluyor. Belki öyle bişeyiniz vardır.

Bizim tüm ailede bacaklar kalın, varislenmeye yağlanmaya aşırı müsait. Ben de mesela 55 kg ım ama aynı özellikleri taşıyorum. Göbeğimde ellerimde vs hiç ödem hissetmezken ayak bileklerimde kesin oluyor.

Bir de su ve hareket önemli. Farklı kas gruplarını çalıştıran farklı aktiviteler yaparsan dolaşımı hızlandırabilirsin.
50 kiloyken giydiğin pantolon şuan oluyordur ama daha dar oluyordur. Bu dar olması da dolaşımı biraz zorladığı için ödemi tetikler.

Otururken üst bacağın arkasına yapılan baskı ödemi tetikliyor. Mümkünse ayaklarının altına ufak bi yükselti koyup çalış.

Yavaş yürümek, ayakta dikilmek vs bunlardan kaçın. Daha çok hareket koy hayatına.

Topuklu ayakkabı giyiyorsan eğer o ayakkabıyla bazı kaslar kasılı kaldığı için dolaşım düşmanı.
  • zimbirik  (24.03.22 10:09:11) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.