[]

uzlaştırma'da pazarlık olabiliyor mu?

ekşi sözlükte yazılan bir enrtyden dolayı şikayet söz konusu oldu. şimdi savcılıktan mesaj gönderilmiş. uzlaştırmacı sizi arayacak diye..

diyelim ki 10 bin tl istedi şikayetçi. biz çok fazla 7000 versek olur mu diyebiliyor muyuz? aracı kişi telefon trafiği yapıyor mu? bilgisi olan var mı? ve uzlaştırmada dikkatli olmamız gereken bir husus var mıdır?


 
evet pazarlık olayı var. önemli bir suç yoksa (küfür, hakaret vs. ise) kesinlikle 1 lira dahi vermeyin. mahkemeden alacağınız ceza ertelenecek zaten 1 kuruş bile ödemezsiniz.


  • yazar yazmaz yazan yazar  (23.03.22 13:15:25 ~ 13:22:18) 
evet karşı tarafın istediği rakam üzerinden, vekil aracılığıyla ya da aslen siz ortak bir miktarda anlaşabilirsiniz.

uzlaşılmama halinde, karşı tarafın vekili varsa hagb/ceza ertelemesi olsa dahi şu anki tarifeyle 5.100 TL vekalet ücreti ödersiniz. icraya da koyarsa 6.000 TL'yi bulur. yani 1 kuruştan fazla ödeme ile karşılaşabilirsiniz.

ayrıca hagb almanız ihtimalinde, bu aslında bir ceza almama durumu değildir. hükmün açıklanmasının geri bırakılması halidir. hükümden sonra 5 yıl içinde bir suç işlemeniz halinde hagb'niz bozulur. ayrıca hagb sicile işlemese de, hakimlerin görebileceği özel bir sicile işlenir.

e tabi, hagb verilmeme gibi bir ihtimal de söz konusu. hakim gerekli pişmanlığı göstermediğinizi düşünürse, hagb yerine cezaya hükmedebilir.

bu yüzden suçun ağırlığı ne olursa olsun, uzlaşmak güzeldir. tabi suçsuz olduğunuzu ve davayı kesin kazanacağınızı düşünüyorsanız orası ayrı.
  • gottacatchemall  (23.03.22 13:43:51) 
3 sene önce hakaret davam olmuştu. hagb oldu 5 sene ertelendi cezam. 1 kuruş bile para ödemedim ne karşı tarafa ne devlete. yaşadığımı yazıyorum ben işkembeden sallamıyorum.

hatta uzlaştırmacı aradığında 10k istediğini söyledi. ben de "5 kuruş" veririm deyip şekil bile yaptım çakala.
  • yazar yazmaz yazan yazar  (23.03.22 13:54:39 ~ 13:55:57) 
öncelikle işkembeden salladığını iddia etmedim.

ancak ceza hukukunda durumlar, meydana gelen olay ve kişi bazında değerlendirilmelidir. senin 1 kuruş ödememiş olman, bu tür olayları yaşayan kişilerin de ödeme yapmaması anlamına gelmez.

birçok davamda, şüphelinin ödememe yapmaması üzerine vekalet ücretine hak kazandım. keza ödeme yapmadığı için, vekalet ücreti ödemek zorunda kalan, hatta hagb'si bozulan müvekkillerim de oldu.

ekşi duyuruda bir hukuki durumu yorumlarken, tüm riskleri söylemek zorunda hissediyorum kendimi. çünkü ne dosyayı görüyorum, ne şüpheliyi ne de mağduru tanıyorum.
  • gottacatchemall  (23.03.22 15:01:26 ~ 15:02:00) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.