Bunu ev sahibi mi karşılar kiracı mı?

Mutfak bataryasının ucu fena derecede kireç tutmuş, kendim değiştiremiyorum. Su neredeyse hiç akmıyor, sağa sola sıçrıyor.

Klozetin gömme rezervuarı su kaçırıyor, bunun için de tesisatçı gelmesi lazım. YouTube'da tamirini izledim ama bu da benim yapabileceğim bir şey değil.

Ev sahibini arayıp yaptırmasını mı rica etmeliyim yoksa kiracı olarak ben mi halletmeliyim?

kiracı.

  • since1907  (22.03.22 09:38:58)
Evi kullanıma hazır bulundurma zorunluluğu ev sahibine aittir, hukuki olarak da tbk çerçevesinde zorunlu harcamalar ev sahibindedir. Sizin kullanımınızdan bağımsız durumları elbette talep edebilirsiniz.

  • usudum ustumu ortsene hande  (22.03.22 09:42:13)
Siz karşılarsanız evden çıkarken söküp götürün.

  • malheiros  (22.03.22 09:42:55)
Böyle şeyler demirbaş gibi olduğu için ev sahibinin yaptırması gerekiyor. Çok konuşur yokuş yaparsa kendiniz yaptırın çıkarken bozun ya da söküp alın.

  • ayakkokususeveninsan  (22.03.22 09:54:14)
eve yeni girmediyseniz siz yaptırın.

ayrıca mutfak bataryasının ucundaki perlator çıkarılıp temizlenebilir.
  • nuisance  (22.03.22 09:59:57 ~ 10:00:37)
Gömme rezervuar duvara su kaçırıyorsa bu ev sahibinin sorumluluğu. Klozete su kaçırıyorsa kiracının sorumluluğu..
Mutfak bataryasının ucu genelde döndürerek kolayca çıkar, bu iş için bir usta çağırmak israf olur. Kiracının sorumluluğunda gibi geldi bana.

Yukarıdaki her iki durum için de kiracının sorumluluğu dedim ama henüz evde yeniyseniz o zaman bunlar ev sahibinin sorumluğudur. Yeninin tanımı kişiden kişiye değişecektir.
  • michael_knight  (22.03.22 10:33:06)
Gömme rezervuarı eski evimde ev sahibi karşılamıştı. O bizim bozabileceğimiz bişey de değildi, tamir edebileceğimiz de. Uzun süre kullanımdan kaynaklanan şeyleri ev sahibi karşılamalı normalde.

Fakat yeni taşındığım yerde gömme olmayan rezervuar su akıttı kendimiz alıp taktık. Büyük bi iş olsa söylerdim.
  • nhk ni youkosu  (22.03.22 11:13:17)