[]

Ulus bilinci hakkında sorular

Ulus, milliyetcilik bilinci daha yeni ortaya ciktigi hep soyleniyor. Milliyetcilik akimini, ulus devletlerin ortaya cikisini hepimiz biliyoruz. Peki bundan once ulus bilinci hic mi yoktu? Mesela türkler, diger türkleri biraz da olsa kendilerinden gormuyorlar miydi, kendilerine daha yakin gormuyorlar miydi? Mesela timur'un "türk milletinin tek lideri" olma iddiasi yok muydu, yalan mi acaba bu bilgi?

Her sey bir yana, sonucta bir dil birligi var ortada. Sirf bu yuzden dunyanin neresinde olursa olsun ayni dili konusan insanlar birbirleriyle daha cok vakit gecirmez mi, daha cok bag kurmaz mi?

Makro olcekte milliyetcilik algisi daha yeni olusmus olabilir ama gecmiste az da olsa milletlerin kendi iclerinde bir bag yok muydu?

 
insan toplulukları şimdiki gibi birbiriyle bu kadar iletişim ve hareketlilik için değil ki

Sıradan köylü isen sabah kalkıp çalışıyor akşama yatıyorsun

Yöneten ve askeri sınıf sefere çıkıp dönüyor da bundan haberin bile olmuyor
  • freebird5406_2  (21.03.22 02:21:20) 
Tabi ki bir bağ bir grup aidiyeti vardı yoksa hiçbir devlet ayakta kalamazdı. Ama şu anki dönemden hemen bir önceki dönemde bu bağ daha çok din birliği ve kendini imparatorluğa ait hissetme ile sağlanıyordu. Mesela osmanlı zamanında türk olmak pek de bir şey ifade etmiyordu bir bakıma "unpopular" idi (hatta o dönemlerde kullanılan ve göçebe yörükleri kast eden bir laf var: etrak-ı biidrak yani idrak yoksunu türk), yönetici kesim daha çok devşirme kökenli idi hanedan tehlikeye girmesin diye. Diğer yandan müslüman olmak çok önemli idi, mahkemeler dini mahkeme idi, halifelik kurumu çok prestijli görülüyordu, devşirmeler ve cariyeler hemen müslüman yapılıyordu.


  • playing star again  (21.03.22 02:32:53 ~ 02:34:19) 
Vardi tabi, orhun yazitlari bile tek basina bunu kanitlar zaten.

Ama son 2-3 yuzyilda cikan milliyetclilik ayri bir olay.
Adam somurge ulkesinden gelmis zenci, ama fransizim diyor.
Gercekte fransiz degil ama artik fransiz ulusuna katilmis birisi.
Para almadan cikari olmadan savasiyor ulkenin hakkini savunuyor.

Normalde boyle bir sey yok.
Ya zorla ya parayla ulkene katarsin ya da bir cikari vardir sana gelmistir. Suni bir bag ile baglanma fikri yeni sayiliyor.
  • divit  (21.03.22 10:08:08) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.