işten kovulmak hakkında fikir

arkadaşlar iyi pazarlar.

doğru düzgün işini yapan, departmanda en çok çalışan, mesai saatinden önce işe gelip en geç çıkan bir finans çalışanı idim.

departmandakiler en yeni ben olduğum ve menfaatlerine zarar verdiğimi düşündükleri için bir şekilde ayağımı kaydırdı.

patron ne olup bittiğini sormadı bile, ben de kendimi savunmamayı tercih ettim, çünkü bıkmıştım.

yeni iş aramaya başlıyorum.

eski iş yerindeki yönetici de işten ayrıldı. onun yerine geçen kişi bana hayatta referans olmaz. aramızda bir çekişme uyumsuzluk vardı zaten.

yeni iş görüşmesinde bu son işyeri için ne diyeceğimi bilemiyorum.

14 aydır çalışıyordum.

yeni iş görüşmelerinde son işyerim hakkında ne söylemeliyim ?
kovdular dediğimde başarısız olduğum düşünülür, nasıl bir sebep daha iyi uygun olur, fikirlerinizi rica ediyorum.

Referans zorunlu bir şey değil ki. Referanssız girebileceğiniz yerler de var. Ben şimdiye kadar hep referanssız girdim. Ne diyeceğiniz en kolay şey. Profesyonel değildi deyin. Keyfî kararlar alınıyordu deyin. Kovulduğunuza göre gömmek serbest.

  • dissendium  (20.03.22 22:35:02)
abi 10 tane iş görüşmesi yaptım son 1 ayda. sadece 1'i referans sordu. o da saçma sapan bir firmaydı zaten.

şirket kültürüne alışamadım ayrıldım de.
  • floydian  (20.03.22 22:37:12)
Cok garanti isi olan tonla arkadasim kovuldu, ben de kovuldum.
10 senedir calisan arkadasimi kovmuslar bugun.

Artik cok yadirganmiyor bu durum.
Eger kod girmedilerse stifa ettim desen de olur, sirket batti da diyebilirsin.
Kriz vardi kuculmeye gittiler cikardilar de.

Onemli olan bunu derken ezilmemen, ezildigin anda gorusmeyi kaybedersin.

Referans isi hikaye zaten, onu o zaman dusunursun.
  • divit  (20.03.22 22:40:43)
herhangi bir şirket bir kişinin daha önce çalıştığı yerden sgk çıkış kodunu göremez.

büyük amerikan ve alman şirketleri background check yapıyorlar. referans yanında bir de çalıştığın şirketin santral numarasından hr'ı arayıp soruşturuyor. verdiğin evrakları düzenleyen kurumları yine santral numaralarından arayıp evrakları teyit ettiriyor.

eski işyerindeki yöneticiyi referans ver. neden onun yerine geçen kişiyi referans vereceksin ki. referans verdiğin kişiyi arayıp ne zaman birlikte çalıştınız, kime raporluyordu, bir daha bu kişiyle çalışmak ister misiniz, olumlu olumsuz yanları neler sorularını soracaklar.
  • gabe h coud  (20.03.22 23:38:12)
kovuldum deme. eski işyerini kötüleyecek herhangi bir konuşma ise asla yapma.
benim pozisyonumda çok insan vardı, küçüldüler, ben de ayrılma kararı aldım, değişiklik düşünüyordum de.
ya da hiç bilmedikleri bir yerse taşındılar bile diyebilirsin. ama kibar bir dille bile işyerini kötülersen anlaşma sıkıntıları olan biri diye fişlenirsin. iş görüşmelerinde eski işyeri ve patronu hakkında olumsuz bir şey diyenin üstünü çizerler, temel ik kuralıdır. profesyonel yerlerde böyle.

umarım kolay geçirirsiniz bu süreci.
  • lovemyself  (21.03.22 01:05:15)