d vitamini, emilim falan

selam, ya bir ara d vitamini takviyesi aldim ve harika hissettirmisti. dogrudan agzima damlatiyordum ama dogru yontem o muydu bilemiyorum. sonra bu klasik devit-3'ten aldim ekmege damlat denilen. zorlaniyorum ekmek bulunmuyo evde pek cunku. kahveye falan atarak iciyorum kahve de emilimi azaltiyormus. ekmege damlatma disinda nasil alabilirim kolayca? bu bitince baska bir markaya da gecebilirim bunun hap, efervesan, agiza damlatmali vs formlari yok mu? oyle olanlar kotu mu neden devit-3 cok populer digerlerini onermiyolar?

D vitamini zaten içerik olarak yağ ile birlikte şişelenir, emilimi sağlayan o yağ, onun dışındakiler önemli değil kafana göre al hiçbir şey emilimini azaltmaz ya da artırmaz.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (20.03.22 14:01:27)
@forvet, e o zaman ben gercekten agzima damlatsam da ekmege damlatip yesem de kahveye damlatip icsem de ayni sey olmuyor mu? nedir bu ekmek sevdasi

  • hjarteblod  (20.03.22 14:06:01)
d vitamini yağ ile birlikte şişelenmiyor her zaman, o formları da var tabii ki. ama emilmesi için yağ ile birlikte alınması gerekiyor, bu zeytinyağı da olabilir, avokado veya ceviz de. aynı zamanda k2 vitaminiyle birlikte alınmalı. bildiğim kadarıyla kahve emilimini azaltmıyor. doğrudan dilinize damlatarak alabilirsiniz ama 1-2 damla almak yeterli olmayacaktır, her ne kadar üzerinde öyle yazsa da. marka olarak Venatura önerebilirim.

  • Olric  (20.03.22 14:13:53 ~ 14:14:31)
Orzaks ocean, dynavit, welcare vb markaların zeytinyağlı sprey formlu olanlarından al

  • grid  (20.03.22 14:15:49)
Aynen direkt al o şekilde, ben ağzıma sıkıyorum sprey formunu ya da damlalıkla almışsam yine ağzıma damlatıyorum. Ekmeğe damlatmak basitleştiriyor herhalde o nedenle öyle veriyorlar, yoksa ekmeğin bi olayı yok dediğim gibi emilimi gerçekleştiren detay yağ sadece.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (20.03.22 14:20:58)
devit-3 ün bir damlasındaki d3 miktarı çok düşük o yüzden şişeyi kafaya diksen anca etki eder. 1000iu luk d3 lere bakman lazım. birde internette her 10 kilo için 1 damla öneriyorlar(1000iu lar için) ne kadar doğru bilemiyorum. ayrıca k2 li olanlar daha yararlı.

  • astronom bey  (20.03.22 14:28:58)
Güncel araştırmalara göre günlük doz her 10 kilo başına 1000UI. Ona göre elinizdeki üründen ne kadar alacağınızı bulursunuz.

60 kiloysanız, elinizdeki ürünün 1 damlası 1000UI ise, 6 damla. Elinizdeki ürün damla başına 400UI ise 15 damla.
  • kaptankedi  (20.03.22 15:06:31)
(bkz: desiferol)

  • komando kani var bende  (20.03.22 16:13:27)
kahve azaltiyor etkiyi. cay da.
ben de kullaniyorum da doktor cay hic icmeyin, kahveyi de haftada en fazla iki dedi.
doktora ya da eczaneye sor bence nasil icecegini.
benimki kapsul.
  • Kittie  (20.03.22 16:14:37)
Ben Devit3'ü de direkt ağzıma damlatıyorum. O kadar kötü bir tadı yok, ayçekirdeği tadı geliyor, ağzı da yağ içinde kalmıyor insanın, o kadar yağlı değil yani. Öyle neye damlayacağım diye aramakla uğraşmayın hiç, dikin kafaya gitsin.

  • deerguy  (20.03.22 17:11:05)
D vitamini yağ içinde çözündüğü için yoğurt-süt gibi yağlı bir gıda ya da ekmeğe damlatmak yeterli. kahve vs pek iyi bir fikir değil.

asıl hata 300.000 ünite ampulu tek seferde içmek. bunun yerine 200.000 lik damlalıklı şişe var. ya da 50.000lik şişe içine 300.000 ampulden ekleyerek. 350k ünite elde edebilirsin.

sonra bunu günde 5000 ünite olacak şekilde alırsan çok daha kalıcı fayda elde edersin.
  • orpheus  (21.03.22 10:24:28)
d-colefor kullanıyorum. hap formunda onu deneyebilirsiniz.

  • gozo  (21.03.22 10:27:11)