4k tv benim işim diyenler - Ses Codecleri-

Benim televizyon var. philips marka. ben seçerken ses özelliklerine falan da bakıp f/p televizyon almıştım. Şimdi bir arkadaşım televizyon almak istiyor. Benim televizyonda dts gibi ses özellikleri var ancak arkadaşın almak istediğinde bu yok.

www.hizliresim.com

farkları şuradn görebilirsiniz.

bu da mesela indirip izlemek istediğim filmler olsun.

www.hizliresim.com

altı çizili yerlerde ikisinde dts birinde atmos yazıyor. bunları açamayacak mı bu üstteki linkte verilen tvlerden solda olanı? yoksa verecek ama sesleri hiç ettikten sonra mı verecek?

Denemeden bir şey söylemek güç, hem dosyada kullanılan codec hem de tv’ye bağlı. Tv’ye bu codecleri açabilecek bir uygulama kurup her türlü ses alırsınız ama ya kanal sayısını azaltıp çakma surround yapar ya da stereo’ya çevirir. Direkt açsa bile zaten tv’nin stereo hoparlörleri ile dolby atmos farkını anlamazsınız, o özellikler biraz tıraş yani.

Olması gereken tv’ye harici bir receiver bağlayıp ona da uygun hoparlörler bağlayıp örneğin içerikteki dolby atmos ses verisini tv’nin işlemeden receiver’a passthrough etmesi, ses çözme işini receiver’in yapması. Hatta görüntüyü de tv işlemesin, arada nvidia shield/Apple tv gibi harici bir kutu ya da blueray oynatıcı olursa daha da iyi, tv sadece görüntü versin.
  • orient blue  (20.03.22 11:31:30)
Genelde bu durumlarda görüntüyü açar ses olmaz. Mkvtoolnix benzeri uygulamayla sesin codecini değiştirmeniz gerekir.

  • ofkeyle kalkanin yerine oturan yazar  (20.03.22 11:40:28)