Salçanın küflenmesi

Tek yaşıyorum salçayı çok sık kullanmıyorum salçalarım hep küfleniyor küflü kısmını atıp kalanı kullanıyorum böyle de salçanın yarısı boşa gidiyor. Küf olayını nasıl önlerim?

her kullanımdan sonra üstüne bol bol tuz dök. veya yağ da olur.

  • floydian  (19.03.22 20:17:14)
tereyağı ile kapla üstünü kullandıktan sonra.

  • dr doofenshmirtz  (19.03.22 20:20:47)
Kullanınca ortasında açılan çukuru düzleyip üzerine ince bir tabaka zeytinyağı ekleyerek

  • freebird5406_2  (19.03.22 20:21:42)
zeytinyağı eklersen yağ donar :) çiçek yağı eklemen lazım.

  • kenarortay  (19.03.22 20:28:48)
Cam kavanoz salçalar konservelere göre çok daha uzun ömürlü oluyor ağzı sürekli kapalı olduğu için. Yine de küfleniyor dersen ayçiçek yağı +1

  • himmet dayi  (19.03.22 20:51:28)
Ayçiçek yağı eklemen gerekiyor ama tek başına işe yaramayabilir, salça kavanozuna soktuğun çatalın/kaşığın da temiz olması gerekiyor.

  • hayirsiz  (19.03.22 21:03:14)
buzluğa atabilirsin.

  • birfincankahvedahaisteyenadam  (19.03.22 21:26:39)
küçük cam kavanozlara çok doldurmadan bölüp buzluğa atın. uzun yıllardır böyle kullanırım. en ufak bir lezzet kaybı olmaz.

  • Phoebe  (19.03.22 22:33:47)
Cam kavanoz buzlukta patlamıyor mu?

  • mg3929  (20.03.22 00:00:29)
Salçayı küp şeklinde olan bir kap bulup içine doldur sonrada buzluğa at donsun. İstediğin zaman istediğin miktarda çözdür

  • deepfear  (20.03.22 00:31:01)
buz kalıbına bölüp buzluğa atın. donunca küpleri kalıptan çıkarıp buzdolabı poşetine doldurun. buzlukta saklayın. yemek yaparken bir küp alıp tencereye atın. tat değişmiyor, hiç de ziyan olmuyor bu şekilde.

  • anthemis nobilis  (20.03.22 04:44:43 ~ 04:45:40)
Salça markanızı değiştirin. Olca ya da öncü ya da ev salçası bulabiliyorsanız ondan alın.

  • cilekli krep  (20.03.22 09:24:38)
Kullandıktan sonra üst kısmına yağ eklemek bir çözüm. Hangi boyda kullanıyorsunuz bilmiyorum ama tat'ın 170 gramlık salçaları da var.

  • mark2244  (20.03.22 10:29:01)
Teneke kutuyu buzluğa atın. Donmuş haliyle bıçakla oyup tavaya alın, hiç bekletmeden buzluğa geri atın. Ben hep öyle kullanıyorum. Cam kavanoz da paylamaz aslında, içeriğinde su oranı düşük olduğu için. Genellikle içi sıvı şeyler genleşme farkı yarattığı için camı patlatıyor

  • Unde bach canim  (20.03.22 13:44:37)
buzluk +1

buzluga kup kup koymak da olur elbette ama ben buzlugu dovmek istemedigim ve sacla lekesiyle ugrasmak istemedigim icin strec filmle koyuyorum.

strec filmleri belli boylarda kesip icerisinde tek kullanimlik salcayi koyuyorum ve sariyorum. sonra buzluga atiyorum (plastik bir kap icerisinde duruyor) lazim oldukca aliyorum.

uzerine yag tuz vb dokme kesinlikle bende ise yaramadi. hos yarasa da ugrasamam her seferinde. bu yontem kesinlikle en pratik cozum.
  • supergirl  (20.03.22 19:35:20 ~ 19:35:47)