Boşanma davası açmadan önce devir yapsak nolur?

Şimdi arabayı eşime vereceğim arsa da ben de kalacak, mahkemeye dilekçeyi vermeden önce notere gidip devir işlemlerini yapsak nolur? Mahkeme sıkıntı çıkarır mı? Ya da başka neler olabilir vs

Başkasına devretseniz sorun olurdu. Sözleşme tarzı bir şey varsa sorun olacağını düşünmüyorum.

  • neymis  (18.03.22 08:09:21)
bu işlemleri bir arabulucu avukat ile yaparsanız ileride başınız ağrımaz.

  • draconas  (18.03.22 08:42:07 ~ 08:42:26)
Mal paylaşımını kendi aranızda yapıp, bir de kendi aranızda bir sözleşme/belge gibi bir şey düzenlerseniz sıkıntı olmaz... Daha doğrusu şöyle, boşanma davasında taraflardan biri "mal rejimi" ile ilgili bir iddia öne sürmedikçe mahkeme resen "siz kendi aranızda mal paylaşmışsınız" demez... Ancak aranızda bir sözleşme olmaz ve eşiniz boşanma davası esnasında ya da daha sonrasında mal rejimi davası açıp "arsanın üzerinde benim de payım" var derse sıkıntı yaşarsınız... Onun dışında dediğim gibi mahkeme resen bir sıkıntı çıkarmaz, araştırmaz bile onu...

  • arpaci kumrusu  (18.03.22 08:55:43)
Boşandıktan sonra eşimin soyismi değişecek ya. O açıdan da bir mesele yok o zaman.

  • Fusha  (18.03.22 09:59:04)
devirler evli bireyler arasında ise çok bir şey fark etmiyor. yapacağınız anlaşmanın yada ibranamenin de ileriye yönelik pek bir koruma kudreti olmaz. eğer boşanmadan önce hakikaten fiili bir mal paylaşımı yapmak istiyorsanız, önce malları başka kişilere satış gösterip devredeceksiniz, sonra bu satış ve devirlerin "hileli- muvazaalı olmadığı" ve "satış bedeli olan x TL 'nin garameten yahut şu şu oranlarda x TL ve y TL olacak şekilde nakden paylaşıldığı " yönünde bir protokol hazırlarsanız, ancak o zaman bir sorun çıkmaz.

öteki türlü istediğiniz anlaşmayı yapın, mal rejimi tasfiyesine girildiğinde eski eşler birbirine kan ağlatabilir.
  • loch ness  (18.03.22 10:01:49)
Bir avukattan yardım alıyorsunuzdur mutlaka, ama benim anlamadığım kısım şu.
Dizilerden bildiğim kadarıyla anlaşmalı boşanmada bir protokol hazırlıyorsunuz. "Araba şu kişide, arsa şu kişide olacak şeklinde anlaştık" diyor ve imzalıyorsunuz.
Evlilik birliğinde edindiğiniz mallar ortak olduğu için şimdi devretmenizin bir anlamı olmaz gibi geldi bana.
  • michael_knight  (18.03.22 14:09:58)
muvazaalı işlem olmaması adına; eğer eşiniz ile anlaştıysanız bu yukarıda yazdığınız paylaşımı bir protokol haline getirin. ondan sonra notere gidip devirleri yapabilirsiniz.
protokolde de şunlar yazmalı :
Davacı X ile Davalı Y arasında Türk Medeni kanunu 166/3 maddesi gereğince anlaşmalı olarak boşanma konusunda aşağıdaki şekilde protokol yapılmıştır. Tarafların edinimleri hususu : Davacı X ... plakalı .. model marka aracı almıştır. Davalı .. ada/parsel yeri almıştır.
Bu porotokol size fikir versin diye yazdım. Bunu doğrudan alıp kullanmayın, muhakkak hukuki bir yardım alın.
  • o kadar da degil aga  (18.03.22 14:17:48)
Çoğu şeyi eşime bıraktığım için sorun çıkacağını sanmıyorum. Sorun çıkarması muhtemel kişi benim. Ben de çıkarmayacağíma göre sorun yok o zaman. Teşekkürler herkese

  • Fusha  (18.03.22 18:59:40)