Ev kiralarken nelere dikkat edilmeli?

İlk defa ev kiralayacağım. Bu işin usulü, incelikleri nedir? Nelere dikkat edilmeli,kazıklanmamak vs. vs.

Tesisat sorunu var mı
Rutubet var mı
Apartmanda üst-alt komşu sıkıntılı mı

bunlar önemli.

Bir de ev sahibiyle kira artışını konuş. Sonra enflasyon yüksek diye %50 artış istemesin.
  • garylineker  (17.03.22 23:43:39)
Gördüğünüz tüm kırık dökük şeyleri sözleşmeye yazın. Bana kırık duşakabinli ev veren ev sahibi bunu bile bile sen kırdın deyip depozitoma çökmeye kalkmıştı. Tabi aldı ağzının payını. Hatta camdaki silikon sünger de eskimiş onun parasını da istiyorum dedi. Bunu talep hakkı vs zaten yok tabii. Bi çok kırık şeyi ben tamir edip sizden talep etmedim madem öyle ben de bunları icraya koyacağım deyince susturmuştum. Kırık mırık varsa hepsini tespit ederek girin eve o yüzden.
Ayrıca, boyasız alın boyasız iade edeceğinizi yazın.çıkarken duvar temiz olsa bile illa boya istiyorlar.
Cam kapı kolu vs sağlam mı kontrol edin.
  • photo85  (17.03.22 23:48:42)
Bazı söylediklerim orası için ne kadar geçerli olur bilmiyorum ama, şöyle:

- Muslukları açın bakın, kaloriferlere bakın ısınıyor mu.
- Etrafa dikkatlice bakın, hasar görmüş bir şey var mı diye. Taşınılan gün evin video ve fotoğraflarını çekin, göze çarpan şeyleri direkt söyleyin. Sonra depozitoya çökülmesin.
- Ev çok hoş olabilir ama akşam/gece saatlerinde de bulunun çevrede. Hem mahalleyi hem de komşuları gözlemleyin.
- Kazıklanmamak için etraftaki dairelerin fiyatlarını araştırın.
- Önceki kiracının bıraktığı borç vs olmadığına emin olun. Sizi bağlamaz belki ama uğraştırabilir.
  • senolll  (17.03.22 23:54:03)
Merkezi ısıtma yerine pay ölçerli olmasına dikkat edin.

  • ruhen hastayim ben  (18.03.22 00:15:00)
-Ev badanalı teslim alınıp badanalı teslim edilecektir, veya ev badanasız teslim alınıp badanasız teslim edlecektir, şeklinde bir madde olsun kontratta.
Depozitoyu dolar olarak belirleyin ve şu kadar dolar karşılığı olan tl diye ibare koyun sözleşmeye. Yasal değildir ama depozitonuzu enflasyona karşı korur.
Banyo ve mutfak tavanına bakın, akıntı ya da akıntı izi varsa kaçın.
Herhangi bir duvarda rutubet izi, kalorifer yanarken herhangi bir duvarda aşırı soğuk, herhangi bir pencerede yaşarma görürseniz kaçın.
Üst komşunun kapısını çalın, insan mı diye bir bakın, 7*24 koşan bir çocuk var mı diye bakın.
Bazı aileler konuşarak değil de bağırarak anlaşıyor. Öyle komşu varsa kaçın.
Sokak başında dikilici ve gelene geçene bakıcı genç erkek kadrolaşması var mı diye bakın.
Bazı apartmanlarda genelde giriş katında geleni gideni kontrol edici bir pencere teyzesi olur, olmamasına dikkat edin.
Kontratta emlakçı maddesi olmamasına dikkat edin ve onun komisyonunu öder ödemez onun işine son verin. O arada gerekli her şeyi ev sahibiyle konuştuğunuzdan emin olun.
Apartmanın veya sitenin yönetim planını isteyin. Size uygun olmayan madde var mı bakın.
Yöneticiyle tanışın ve mutlaka konuşun.
Sizden önceki kiracının yönetime bir borcu olmadığından, elektrik su ve doğalgazı kestirmiş olduğundan emin olun.
Radyatörlerin baş son ve alt ve üst taraflarında ısı farkı olmadığından emin olun.
Üşenmeme mesafesinde Bim, Şok, Migros vs olsun.
Ulaşımın kolaylığı şart.
Çift cephe olması iyi bir şeydir, karanlık oda kötüdür.
İstanbul, Ankara veya bir Kuzey ilindeyse öğleden sonra güneşi alan, İzmir, Antalya veya Güney ilindeyse Öğleden sonra güneşi almayan bir ev olsun.
Maddi durum elveriyorsa ara kat olsun.
Yeni ev ve ankastre ürün varsa garanti belgelerini isteyin.
Park yeri kumandası varsa isteyin.
İlk iş olarak kilit göbeklerini mutlaka değiştirin.
  • Mirket  (18.03.22 01:22:34 ~ 01:43:48)
Yukarıdakilere ek olarak:
- Evin içindeki kapılar düzgün kapanıp açılıyor mu diye kontrol edin. Benim evdeki kapıların yarısı kapalı durmuyor mesela. Bakmak hiç aklıma gelmemişti.
- Evde kombi, termosifon vs gibi cihazlar var ise düzenli bakımının yapılıp yapılmadığıyla, sigorta durumuyla ilgili bilgi belge isteyin. Mesela benim evdeki termosifona önceki kiracı hiç bakım yaptırmamış, ben çağırdığımda açarsak elimizde kalır dediler bakım yaptıramadım. Sonra da kazan delindi komple değişmesi gerekti falan onlarla uğraştım.
- Bir de her şey yazılı olsun. Mesela ileride kira artışıydı, tamir işleriydi falan bu tür işleri telefonda sözlü olarak konuşsanız bile en azından mesaj atarak yazılı şekilde elinizde olsun.
- Komşularla konuşun +1, mesela bizim burayı yazın küçük sinekler basıyor, her gün sinek ölüsü temizliyorum. Binanın kendine özgü sorunları olabilir yani.
  • peki madem  (18.03.22 11:19:04)