araç tercihi

Eşime şehir içinde rahat bir sürüş olması adına bir araç bakıyorum. Aradığımız temel özellikler hb olması ve tam otomatik olması. Alternatiflerin çok olması ve bu alternatiflerin fiyat olarak birbirine yakın olması tercihi zorlaştırıyor. Ayrıca piyasada da araç sayısının az olması nedeniyle zor bir seçim olacak.
Bütçem 100-140k arası

Araştırmalarım neticesinde aşağıdaki marka ve modellere ağırlık verdim;
1. 2000-2001 Opel Corsa 1,4
2- 2002-2005 Toyota Yaris 1,3 (1,0 olmasın)
3- 2001-2006 Honda Jazz
4. 2003-2005 Hyundai Getz 1,3

Çok temizini bulmak için Suzuki Swift veya Mitsubishi Colt lara da göz ucuyla bakıyorum.

***Kullanıcı tercihlerini göz önünde bulundurursak bu bütçe kısıtında alınabilecek tercih edilecek en optimal seçim nedir?

Jazz
Swift de güzel bu arada ama bagaj vs sıkıntı.

  • logisticsmanager  (14.03.22 11:19:02)
Doğru mu bilmem ama duyduğum/okuduğum kadarıyla Getz otomatik fena benzin harcıyormuş.

  • John Bloor  (14.03.22 11:23:50)
honda jazz bu listedeki en başarılı araba.

  • teritori  (14.03.22 11:36:04)
jazz bunların içinde en iyisi ama bütçenin üst dilimi 140k ya ya ağır hasarlı ya da önden kazalı araçlar düşüyor. Düşük km li önden kazasız olan bir jazz bulsam hemen atlayacağım.

  • invaderbrain  (14.03.22 11:39:50)
aynı mantıkla geçen sene yola çıkıp 148k ya 80.000 km de 2012 jazz aldım 2. nesil olanlardan.

eşim kullanıyor arada bende biniyorum, bizi hiç üzmedi ve gerçekten parasını hak eden bir araç

eminim 1. nesiller de öyledir. Hem jazzların sürücü koltuğu biraz daha yüksek diğer modellere göre. yani oturuş pozisyonu itibariyle kadınlara daha uygun bence.
  • al basmadan donu var  (14.03.22 11:42:01 ~ 11:42:58)
140bine bu araçların 2005 sonrası modellerini alabilmeniz lazım aslında bu kadar eskiye gitmeye gerek yok.

Honda jazz ya da yaris seçilir bu listeden. Ama dediğim gibi 2009 falan zorlayın en azından
  • anten  (14.03.22 15:21:46 ~ 15:22:15)
listeye nissan micra 1.2 tekna (2002-2006) modellerini de ekledim ama fiyat olarak honda jazz ile yarışıyor.

  • invaderbrain  (14.03.22 16:00:56)
o yaş için toyota yaris derim. en azından arıza çıkartma olasılığı daha düşük. yokuşta geri kaçırır ama baştan söyleyeyim.

  • delidir yakalayin  (14.03.22 16:07:50)
bu dördü arasında kesinlikle honda jazz. ilave olarak hepsinden daha küçük ve motor bakımından daha performanslı olması nedeniyle peugeot 206 otomatik 4 vites 1.6 (benzinli) 110 beygirlik versiyona da bakabilirsin. otomatik klima+otomatik far+silecek hız sensörü+tek basışta otomatik cam açma gibi o yıllarda bu segmentte az bulunan özellikler mevcut. bir de sakın ama sakın yarı otomatik almayın, mutlaka tork konvertörlü ya da cvt şanzıman seçin.

  • reproach  (14.03.22 16:37:07)