bankaya yatırılan altın yüzünden gelir beyan edilmeli mi

2-3 yıldır trendyol gittigidiyor gibi yerlerden aldığım altınlar vardı gram altınlar küçük küçük miktarda. 200 gram civarı olunca bunları bankaya yatırdım.

bunun gelirini beyan mı etmem gerekiyor? alırken zaten vergi vs ödeniyor bunlara.

gelir beyanı sms'i geldi de sebep ne anlayamadım. brüt maaşa geçtim mayısta geçen sene. o mudur

Vadesiz altın mevduatı vergiye tabi değil. Altın alırken (kambiyo) vergisini veriyorsun zaten.
Vadelide de ödenen faiz tutarının vergisi kesiliyor. Gelir beyanında bulunmana gerek yok.

  • himmet dayi  (14.03.22 10:58:48 ~ 11:08:54)
gelir beyanı sms'i geldi de sebep ne anlayamadım. brüt maaşa geçtim mayısta geçen sene. o mudur

  • ShadowOfMoon  (14.03.22 11:54:28)
Banka hesabınıza gelen ödemeler vardır.

  • cilekli krep  (14.03.22 14:15:53)
2021 içerisinde birden fazla işverenden maaş aldıysan ilkinden sonraki işyerlerinde gelir vergisi kümülatif matraha göre hesaplanmamış olabilir. Bu durumda ödemen gereken (yani işverenin senin adına ödediği) vergi, olması gerekenden daha düşük olduğu için aradaki farkı vergi dairesine gelir beyanı ile ödemen lazım. SMS onunla ilgili.

  • himmet dayi  (14.03.22 14:17:39)