İş değiştirenlere vergi şoku

Brüt maaşla çalışılan şirketten aryıkıp net maaşla çalışılan şirkete geçildiğinde bu şokla karşılaşmıyoruz değil mi, yanlış mı biliyorum acaba?

yeni işyerin kümülatif vergi matrahını bir önceki işyerinin kümülatif vergi matrahından devam ettirirse karşılaşmazsın. devam ettirmez, kvm'ını sıfırlarsa, vergini beyan etmen gerekir.

  • gabe h coud  (11.03.22 18:38:42 ~ 18:39:06)
Onu nasıl anlıyoruz?

  • condom kurşunu  (11.03.22 19:02:04)
eski işyen ayrılırken kümüle vergi matrahımızı bildiren bir yazı istiyoruz.
o yazıyı yeni işyerine veriyoruz, diyoruz ki bunu devam ettirin.

bu şekilde. başka bir yolu mümkün değil.
  • benaslinda  (11.03.22 19:19:40)
Suphelendigin yerden ilk bordronu iste.
Sifirdan baslattiysa kabak gibi yazar. Iste o zaman gecmis olsun.

  • divit  (11.03.22 19:25:25)
Yazı yerine bordromu aldım orda yazıyor değil mi? Kesilen gelir vergisi de görünüyor

  • condom kurşunu  (11.03.22 19:45:26)
yeni işyerin, eski işyerinde kazandığın parayı kuruşu kuruşuna bilir bu durumda.
Vergisini ona göre ayarlamak için bilmek zorundalar,
Bilgine,
  • michael_knight  (11.03.22 20:27:25)
Yanlış yonlendirmek gibi olmasın ama ben onemsemedim, iki senedir problem olmadı.

  • mirty  (12.03.22 16:48:57)
peki beni kaldığım yerden devam ettirin dediğimde anlaştığım net maaşın düşmesi gibi bir durum söz konusu oluyor mu?

  • condom kurşunu  (12.03.22 20:00:07)
net maaş ile anlaştıysanız net düşmez, vergi diliminizi devam ettirseler de ettirmeseler de siz aynı parayı alırsınız. o yüzden devam ettirilmesi mantıklı.

  • benaslinda  (14.03.22 10:20:28)