Sıradan vatandaş nasıl araba alacak?

Artık araba lüks oldu ya. Zamanında 55 bine arana aldım. Şimdi bu araba 450 bin bandında yanlış bilmiyorsam.

Artık araba almak imkansız mı yahu? Bankadan kredi çekeceğim muhtemelen ama yine de çok zor olacak gibi. Değer mi değmez mi onu düşünüyorum. Motosiklet var 200 cclik onla idare edeyim diyorum ama zor onla da. Kar var yağur var derken yılın dört ayı kullanmıyorum. Zaten tecrübesiz motorcuyum.

Alamayacak. Araba pahalı yakıt pahalı vergisi çok vs vs.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (09.03.22 19:52:13 ~ 19:55:49)
Iyi de zaten turkiye'de cok buyuk bir kesimin arabasi yok. Hic bir zaman herkesin arabasi olacak Kadar zengin bir ulke olmadi.

  • hot potato  (09.03.22 19:57:14)
@hot potato, hiç ama hiç katılmıyorum, ya da derdimi tam anlatamamışım. Ben arabayı 55 bine aldığımda 14 maaşıma denk geliyordu. şimdi aynı arabayı alabilmek için 37 maaşa ihtiyacım var. eskiden ben orta sınıftım, şimdi fakirim. eskiden kara kara düşünmeden gittim rastgele bir araba aldım, şimdi kara kara düşünüyorum ve hala alamıyorum :)

not: eskiden dediğim 2016 yılının son günleri bu arada
  • Fusha  (09.03.22 20:28:41)
Halihazırda arabası olanlar hariç hemen hiçbir asistan doktor bile şu an araba alamıyor. Ya da inanılmaz bi kredi yükünün altına girmek zorunda. Son günlerde bölümde asistan doktorlar arasında en büyük konumuz bu. Bölümde 7 doktoruz sadece birinin arabası var ki o da öncesinde zorunlu hizmeti falan yaparken fiyatlar daha uygunken almış. Ben geçen yaz başladım çalışmaya, değil araba; birkaç ay önce aldığım telefon bozulsa yenisini almaya param yok.

  • nundu  (09.03.22 21:11:07)
trde sıradan vatandaş hiç bir zaman araba alamadı zaten. kişi başına düşen otomobil sayısının en yüksek olduğu dönem zaten bu dönem yani.

  • roket adam  (09.03.22 21:47:00)
@roket adam, hocam gayet de sıradan bir insandım ben hocam 2016 yılında :) maaşım 4500 lira civarında bir maaşım vardı :)

  • Fusha  (09.03.22 21:49:20)
2016da net asgari ücretin 3,5 katı kazanıyormuşsun ülkenin ortalamasının çok üstünde
sıradan olmak için en fazla 2Xasgari gibi bir şey lazım

  • comp  (09.03.22 21:57:52)
comp, hocam şu an asgari ücretin tam üç katını alıyorum. bi "buçuk"tan dolayı mı 37-14:23 maaşlık fark var?

sizin mantığınızla şimdi de sıradan vatandaş değilim ama araba alamıyorum :)
  • Fusha  (09.03.22 22:02:11 ~ 22:02:32)
arabayla alakalı bir şey yazmadım
ülkenin ortalaması belli, siz o tarihte ortalama üstündeymişsiniz

  • comp  (09.03.22 22:12:49)
Son olarak şunu eklemek istiyorum, benim maaşıma gelen zama bakarsak, arabanın sıfırı şuan 185000 civarında olması lazım. Diyeceklerim bu kadar :(

  • Fusha  (09.03.22 22:39:26)
55 bin liraya araba aldığında asgari ücret brüt bin liraydı. 55 brüt asgari ücret. şimdi asgari ücret brüt 5 bin lira x 55 = 265 bin lira. alım gücü yarı yarıya azalmış.

55 bine araç aldığında, bankadan 36 aya kadar araç kredisi çıkıyordu. şimdi 48 aya kadar. 60 falan yapsalar standart vatandaş yine uzun vadeye yayıp alabilir, bu sırada da ekonominin düzelmesi için bol dua edilir.
  • gabe h coud  (09.03.22 22:51:48 ~ 22:54:11)
Turkiye'de yilda 300 bin sifir arac satilir, ingiltere'de ise yilda 3 milyon. Turklere araba manyagi diyenlere bakmayin. Turklerin arabaya erisimi hicbir zaman kolay ve yaygin olmadi ki.

  • baldur2  (09.03.22 23:16:17)
alamayacak.

clio'nun boşu bile zaten 15bin euro civarında. vergi mergi bile almasan en boşunu bile 15bin euroya alabilirsiniz anca.

türkiye'deki insanlar ortalama 500euro kazanıyor, her halukarda 30 maaş civarı ediyor. yemeden içmeden 30 maaş.

naparsanız yapın kısa vadede ülkedeki insanların maaşı bu seviyelerin üstüne çıkamaz.
vergiler de düşemeyeceğine göre, 15bin euroluk araca 22-23bin euro ödemeye devam ederiz.

yani: normal vatandaş araba alamayacak. burası pakistan gibi 50cc motosikletlerin ülkesi olacak. çok değil, 10 sene içinde.
  • tchuck  (09.03.22 23:24:36)
hocam o zaman asgari ücretin 3.5 katı kazanıyormuşsun. şu anda 15 bin civarına tekabül ediyor. bu "sıradan vatandaş"ın çok ötesinde, çalışanların çok büyük kısmı asgari ücretle çalışıyordu trde en son

o dönemdeki global ekonomik şartlar gereği kredi faizleri çok düşüktü, gelişmekte olan ülkelere para akıyordu borçlanma çok ucuzdu, dolayısıyla bizde de ihtiyaç kredisi ile bile araba alınabiliyordu.

sıfır otomobil fiyatları o zamanlar daha düşüktü ve özellikle bu sene tüm dünyada 0 araç fiyatları kat be kat arttı (amerika'da bile www.kbb.com) dolayısıyla bu bizi de etkiledi.

e döviz kuru ile ilgili hikayeyi konuşmamıza gerek yok, mükemmel bir fırtınaya her zamanki gibi hazırlıksız yakalandık (bu hazırlıksızlığa rağmen ben yine iyi bile geçirdiğimizi düşünüyorum bu fırtınayı)

keza 2016'da özellikle orta üst sınıf otomobillerde ötv daha düşüktü malum. sanırım kademeli ötv 2019'da gelmişti diye hatırlıyorum, o pazarı çok daralttı zaten.

yani alt alta yazınca %30 bizim ülkeden, %70 genel durumdan kaynaklanan bir fiyat artışı var. evet kesinlikle dünyanın her yerinde otomobil sahibi olmak şu an geçmişe göre daha zor, bizde daha da zorlaştı, ama geçmişte de kolay olduğunu düşünmüyorum, onu demek istedim.

bu arada araç sahibi olmak istiyorsan herkes ucuz araçlarla başlayıp zaman içerisinde büyüterek bunu yapıyor, yani sıfırdan 400 binlik araba alan pek tanımıyorum. atıyorum 80-90 binlik alıp zaman içerisinde üstüne koya koya ilerliyor, o da bi kriter.

şu anda pazarı gabe'in dediği gibi bddk'nın kredi düzenlemesi tutuyor, eğer araç bedeline göre vade sınırı olmasa ve borçlanmayı direkt bddk eliyle kısıtlanmış olmasa peynir ekmek gibi otomobil satılacak. kredi faizleri mevcut kur riskine göre hala düşük çünkü. tahmin ediyorum cari açığı artırmamak adına pazarı kısıtlıyor devlet direkt.
  • roket adam  (10.03.22 00:46:14 ~ 00:58:47)
Alamayacak: Alsa da diğer masraflarını karşılayamaz.

  • garylineker  (10.03.22 00:49:14)
çok zor 2018'de 55 bine bir araç almıştım şu an ederi 250k. o dönem 30 peşin 25de kredi çekip 1 senede zorlanmadan ödemiştim. şu an 250k değerinde bir aracın borcuna girmek istemem ve gelirim döviz üzerinden.

  • orpheus  (10.03.22 01:18:36)
mantıklı siyasi tercihler yaparak.

  • babilfish  (10.03.22 09:27:51)
Bi gün bence bu zor günler iyiye gidecek
Bi on yıl zor geçer ama, o da bize denk geldi

  • photo85  (10.03.22 19:06:08)
Maalesef o da bize denk geldi kısmına katılıyorum :) işimiz gücümüz yokken alım gücü baya iyiydi, babadan para alıyorduk, mezun olup iş güç sahibi olduktan sonra aşamalı olarak kötüleşti ekonomi. Gerçi şimdi öğrenci olmak çalışan olmaktan çok daha zor.

  • Fusha  (10.03.22 19:37:31)