Ekmeğe ekmek kadar ucuz alternatif - insanlığı doyurmak

biliyorsunuz işlenmiş öğütülmüş tahıl buğday bunlar çok kolay şeker hastalığına kapı aralıyor
ekmek makarna işlenmişin ta kendisi.

glisemik indeksi de yüksek, hantallaştırıyor.
iş gücünü de verimsizleştiriyor(yani sanayi de bunu dert edinsin).

epey zamandır da insanlık ekmekle doyuruyor karnını. ama sağlıksız hatta ölümcül(şeker hastalığı).

her sabah tereyağına yumurta da kırdıramayız tüm insanlara. sıvıyağa bile kırdıramayız. o kadar zenginlik ve kaynak yok dünyada.

alternatif?
böyle öle öle karnımızı mı doyuracağız?

sağlıklı ve şeker hastalıksız yaşayıp ölmek derdindeyim.
alternatif duyan bilen yazsın lütfen ya da alternatif yok bu karbonhidrat diyetine mecbursunuz denilsin.

Sağlıksız ya da ölümcül derken, insanlık tarihi boyunca ekmek var ve biz ölümsüz değiliz.

  • olaylar olaylar  (07.03.22 19:41:49 ~ 19:42:19)
Tüm insanlar için mi diyorsun, kendin için mi?

Kendin için diyorsan öncelikle şeker ve paketli gıda diyetiyle başla, senin tabirinle daha ölümcüldür.

Ayrıca alternatif arama, direkt olarak ekmeği kes. Kısa sürede miden küçülüyor, yemek yanında ekmek aramamaya başlıyorsun.

Ben sabah kahvaltısı yanında 1 dilimi saymazsak yıllardır ekmek yemiyorum. Yokluğunu da hiç hissetmedim.
  • Mirket  (07.03.22 20:27:14)
yok böyle bir alternatif. kimse ekmeği sevdiğinden yemiyor ki. az çorba çok ekmek kavramı ekmek sevildiğinden ortaya çıkmamış. karın bir şekilde doyacak. refah içinde olmayan insanlar (halkımızın neredeyse tamamı) da ekmeğe yükleniyor işte.

  • bohr atom modeli  (07.03.22 21:04:19)
Biraz hatali. Cunku kitlik kurtaricisi sadece bugday degil ve hicbir zaman da olmamis. Misir ve patates de cok onemli.

Alternatif, nüfustaki ayricalikli kisma et saglamak icin hayvanlari hapis edip oldurmek yerine; o hayvanlara harcanan enerji kaynaklari ve tabii ki gida kaynaklarinin insanlara harcanmasi. Amazon soya tarlalari yüzünden tirtiklana tirtiklana hal oldu sigiri, okuzu, danayi beslemek icin. Hayvanciligin bu duzeyde ve bu sekilde surdurebilirligi yok asla.

Karbonhidrat düsmaniniz degildir. Beyin seker istiyor.

Isvec´in datasi var mesela, savas yillarinda bircok insan daha az kalp-damar hastaligina yakalanmis, ki kalp-damar hastaliklarinin gelismis ulkelerdeki olum nedenlerinin basinda oldugunu unutmamak lazim. Savas halindeymis gibi beslenelim demek degil tabii ki bu. Ama basit diyetlerden korkmanin gereksizligini düsündürüyor.

Islenmemis sebze, meyve ve karbonhidratin bir zarari yok; kimseyi oldurmez.

Bu beni üzdü, bohr atom model. Almanya´da severek ölerek yiyoruz ekmegi. Kültürel degeri var ekmegin bircok ülkede, Türkiye de bu ülkelere süphesiz ki dahil.
  • buf-e kür  (07.03.22 21:06:51 ~ 21:09:01)
ben de almanya'da yaşıyorum. ekmek yeniyor da kimse bi çorbayla yarım ekmek tüketmiyor. sobanın üzerinde kızarmış ekmeğe tereyağı sürmek, yanında da güzel bir beyaz peynir yemekle ekmek arası patates kızartması yapmak aynı şey değil maalesef.

onun dışında dediklerinize katılıyorum. ben türkiye için yazdım ama patates de çok önemli bazı ülkeler için. hatta irlanda'nın patates kıtlığı olayı var tarihte yer etmiş.
  • bohr atom modeli  (07.03.22 21:29:49)
ekmeğin bahsettiğin kadar zararlı oldugunu düşünmüyorum.
tabi ki bir et veya yumurta değil
ama insanlıgı doyuracak ucuz alternatif ekmeğin ta kendisidir.
  • dafuq  (07.03.22 21:37:20)
"hepimizin öleceğini" ben de işittim
herkes adına da soruyorum
kurutulmuş mısırın unu da aynı diyabet kapısına çıkıyor
sabahları hızlıca şekere ihtiyacımız var farkındayım
kanda şeker dalgalanınca çok acı veriyor, beni damdan düşen anlar
  • comp  (07.03.22 21:55:25)
Un, yani karbonhidratlı ürünlerin diyabete yol açması diye bir şey yok söylediğin hiçbir şeyin bilimsel karşılığı yok. Karbonhidrat diyabet yapmaz, gereğinden fazla alınan kalori ve hareketsiz yaşam tip2 diyabet yapar, tip1 zaten genetik. Konuyu bu şekilde değerlendirirsen sen de anlayacaksın. Ha illa sağlıklı yaşayayım diyorsan katbonhidrattan değil işlem görerek etkisi artırılmış mısır şurubu-glikozu içeren ürünleri tüketme yeter.

  • Kaleci Saçlı Forvet  (07.03.22 22:00:29 ~ 22:02:41)
alakası var araştırmanı öneririm

  • comp  (07.03.22 22:16:31)
Gluten seems a potentially important determinant in type 1 diabetes (T1D) and type 2 diabetes (T2D). Intake of gluten, a major component of wheat, rye, and barley, affects the microbiota and increases the intestinal permeability.
link
www.ncbi.nlm.nih.gov

herkese de glutensiz ekmek ısmarlayamayacağımıza göre
  • comp  (07.03.22 22:18:31)
Maalesef gelecekte insanlığın temel besini böcekler ve mantarlar olacak.

  • apocalipy  (07.03.22 23:41:35)
@comp kendin makale koyup conclusion okumamissin;

"In T2D, the evidence for an alleviating effect of a GF diet is more uncertain especially regarding the few human studies that have been conducted, although animal studies report improvements of both obesity and T2D. A GF diet is typically low in fibres and other antidiabetogenic nutrients, and studies investigating the long-term effects on obesity and T2D of gluten specifically are therefore needed."

Herifler uncertain ve daha çok çalışmaya gerek var demiş, kısacası senin kendi söylediğine destek tek bir olay yok.
Hatta buyur ben de kaynak atayim;
www.sciencedaily.com:~:text=Diets%20higher%20in%20gluten%20were,for%20developing%20type%202%20diabetes.

Kısacası şu an bilimsel olarak dediğini kanıtlayan bir olay yok. Correlation does not imply causation.

Ekmek yenebilir. Bilimsel olarak kanıtlanmış diyabet yarattığı söylenen bir zararı yok.
  • logisticsmanager  (08.03.22 00:58:25)