[]

Sinirli - Isırgan köpek

Slmlar

Yaklaşık 1.5 yaşında Cocker köpeğim var.

Bi süredir yeğenim de bizimle kalıyor ve anladığım kadarıyla onu benden daha çok seviyor ve onunla yatmak istiyor. ancak yeğenimin annesi köpekle yatmasını istemiyor. Haliyle de köpeği yanıma alıyorum. ama çok sinirleniyor ve bir kaç ısırma vakası yaşadık.

Eğer yeğen yanımdaysa bana patilerini bile sildirtmiyor. Geçen haftalarda da yine bi duyuru açmıştım hatta bayaa diş geçirmişti bana.

Bu akşam yine dişledi, o kadar kötü değil kanama falan yok ama sıyrık.
Yaptığının hata olduğunu biliyor ve o da üzgün şu anda ama hafiften tırsmaya başladım artık.

Ne yapabilirim? Eğitim mi? Var mı bildiğiniz bi yer?
Ya da nerde istiyosa orda mı uyusun?
Evet kendi köpeğim bile beni sevmiyor, çok acıklı :-(

 
Merhabalar
O duyuruya da yazmıştım; eğitim lazım. Profesyonel biri bakmalı.

Reaktif köpek sahibiyim, profesyonel değilim ama normal bir köpek sahibinden (hiçbir sorunu olmayan düz köpek sahibinden) daha fazla bilgi sahibiyim.
Ilk tahminim; resource guarding. Yegeninizi resource olarak görüp sizin yaklasmaniza korumacı.
Bunu resource guarding arastirarak bakabilirsiniz. Çözümü çok kolay değil.

Ikincisi; köpeğiniz istemediği şeylerin yapılmasi/zorlanmasına karşı yapıyor. Burada köpeğinize yataktan kalkmayi öğretmeniz lazım. Yani köpeği zorlayarak değil onu buna alıştırarak.
Benim köpeğim de yatarken ilk başta bir iki kere diş gösterdi kalkmasini isterken. Zorlamadik ya da duzeltmedik çünkü dis göstermek iyidir, isirmaktan iyidir.
Bunu kendisine "off" kelimesini öğreterek çözdük. Koltukta yatıyor, zorla değil "off" diyerek kaldırıyorum. Kalkarsa ödül, positive reinforcement. Zamanla ödül vermeye gerek yok zaten.

Köpeğinize ilk başta belli sinirlar koymadiysaniz sonradan zor. Benim köpeğim ilk başta yatak odalari ve mutfağa giremezdi. Ilk calisma/ikinci yatak odasına girmesine izin verdik (gelir kapida durur bakardi).
Sonra yatak odasina da izin verdik.
Mutfaga hala giremez.
Yataklara çıkması yasak.

Şimdi ilk başta yapınca sonrası kolay ama ilk başta rahat olan hayvana limit koymak zor, orada yatma vs diye.

Bu arada köpeğinizle iliskinizi kuvvetlendirebilirsiniz. Açıkçası ne kadar iyi bir iliskiniz var bilmiyorum, benim köpekte hanimi benden az sever.

Burada egitmen tavsiye edilir, ben türkiyede yasamadigim icin bilmiyorum. Pozitif yöntemleri tüketmeden negatife geçmeyen bir eğitmen seçmeniz mantıklı.
Buna ek olarak reddit tavsiyelerim;
Reactivedogs (reaktif değil sizinkisi ama benzer olaylar var)
Dogtraining
Dogs
  • logisticsmanager  (06.03.22 23:15:26) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.