[]

Bu sarap hala icilebilir mi?

Bundan 6 yil önce Fransiz bir arkadasim 2010 tarihli bir Hermitage sarabi getirmisti. Özel bir günde acip iceriz diye bir köseye kaldirmistim, o özel gün hic gelmedi, sonra da unuttum sarabin varligini. Sise nispeten az isik alan bir yerde, oda sicakliginda (21-22 derece) yatik bir sekilde bekliyor 2016'dan beri. Bana sarabi hediye veren arkadas kesinlikle artik icilmez dedi. Tamamen bozulmus mudur ya da acip denemek mi gerekir? Actigimda bozulup bozulmadigini nasil anlarim?
 
Tadına bakın bozulmuşsa sirke olmuştur zehirlemez. Yemeklerde falan kullanabilirsiniz.


  • oldtimer  (06.03.22 20:44:24) 
oldtimer +1
hicbir sey olmamis olma ihtimali var ama surpriz. azcik tadina bakin, kotuyse kotudur iyiyse afiyet olsun.

  • supergirl  (06.03.22 20:48:36) 
12 yıl aynı koşullarda beklemiş olanını içtim bir süre önce. Mis gibiydi, sorun yoktu. Bir deneyin.


  • chihirovekohaku  (06.03.22 23:05:37) 
Saklama kosullari cok sorunluymus, iki yildan sonra dayanmaz. Ideal tüm notlarini kaybetmistir.

Hicbir sey olmama ihtimali yok. Sarabin saklanmasina uygun kosullar saglanmamissa, "yaslanma" basliyor, yillandirma baska bir olay. Bu arada kimyasal olarak iyi saklaninca da degisiyor. Birseyler hep oluyor yani saraba.

Arkadasiniz bu isten anliyormus, dogru demis.

Acmamak icin de bir neden yok tabii ki. Acin bir iki saat havalindirin, kadehe koyup bakin. Onu bozmak icin her seyi yapmissiniz, hangi hatayi verecegini kestirmek güc. Asiton kokusu? Oksidasyon? Depoda beklemis islak karton kokusu? Bozuk yumurta? Hangileri var?

Bu arada Crozes-Hermitage ise hic sansi yok. Grand Cruler tabii ki cok daha dayaniklidir. Yine de dayanmissa bile, keyif verici bircok ozelligini yitirmistirmistir.

Yemeklerde kullanamazsiniz, yanlis bilgi! Hatali sarap soslarin da icine eder.

"Acaba dogru yillandirilsaydi bombastik fantastik bir sarap olur muydu?" diye merak ediyorsaniz, etiketin fotografini bana yollayin. Etiket okumayi biliyorum.
  • buf-e kür  (06.03.22 23:28:05 ~ 23:35:24) 
ben şurda sorduklarımdan birini açıp içtim. kendi kalitesinden bişeyler kaybetmiştir mutlaka ama içiliyor. yani bozulma ya da sirke gibi olması gibi şeyler olmamış.

www.eksiduyuru.com
  • tepedeki psychedelic adam  (06.03.22 23:41:07) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.