yeni alınan motor - plaka ruhsat süreci

motor eve gelecek. daha sonra ben bana verilecek
motoru aldığınız bayii size fatura, ötv tahakkuk fişi ve ödeme makbuzu, teknik/uygunluk belgesi, bayii yetki belgesi evraklarını veriyor.

bu belgelerl yeterli mi

e-randevu.iem.gov.tr

burası da açılmıyor. nerden randevu alacağım. burdan ranevu almam ilk adımdeğil mi?

şu sorulara sahibim.

1- motor plakasız olacak alana kadar. bunla sokak arasında dolaşsam bir şey olur mu?
2- trafiğe çıksam ne olur
3- plaka olmadığı için benzin nasıl alırım. ilk başta 30 lira benzin koyup gelecekler de daha mı yüksek koyun desem eğer alamıyorsam
4- kask sipariş verdim ama gelene kadar www.decathlon.com.tr bunla takılsam ne olur
5- ikametim başka şehirde olduğu için sıkıntı yaşar mıyım ruhsat alırken?
6- plakayı aldıktan sonra ben takabiliyor muyum yoksa sanayi mi lazım
7- ikametim başka şehirde, o şehire gidip mi almam lazım?
8- ikametimin olduğu şehirdeki birinin üstüne kestirirsem ve o haletse ruhsat plakayı bana kargolasa ne olur?

Bu işler notere geçmeden önce emniyete gidip bayinin verdiği evrakları verip hallederdik.

Emniyete başvurunca bir plaka makbuzu verirlerdi ve bu makbuzla şoförler odasında plaka bastırıp geri döner, ruhsatın basılmasını beklerdik.

Şimdi sanırım notere gitmeniz lazım, yine noter size plaka makbuzu verecek ve bununla gidip plaka bastıracaksınız. Plakayı alıp geldikten sonra ruhsatınızı basar verirler ya da postalarlar.

Bu noterli yeni dönemde işlem yapmış birisi daha doğru cevap verir, biraz bekleyin.

1. asla böyle birşey yapma, ne olur ne olmaz.
2. asla çıkma
3. alma, nasılsa sürmeyeceksin ruhsatsız plakasız, benzin lazım değil.
4. olmaz
5. eskiden bağlı olduğumuz emniyete başvururduk ama şimdi her noterden yapılıyor olması lazım
6. takarsın, iki tane somunlu civata yeterli. plakanın neresine civata takabileceğini TUVTURK sitesinden öğren.
7. sanmam gerekmez, eskiden gerekiyordu ama.
8. asla gerek yok, riskli de bir iş. yapma sakın.

Hayırlı olsun
  • John Bloor  (04.03.22 10:26:54)
motoru sıfır alıyorsan ruhsat, plaka işlerini bayii hallediyor genelde, noterden vekalet veriyorsun muamelecilere veriyorlar onlar hallediyor. niyre sen uğraşıyorsun ki? bir miktar masraf isterler belki 200/300 o kadar.

  • selam  (04.03.22 10:37:02)
evet artıknoterdeymiş. bayiye halettiremedim uzaktan sipariş verdim. gitmem lazımdı oraya ama gitmediğim için.

  • ShadowOfMoon  (04.03.22 22:47:00)