[]

Seramikle uğraşmış olanlara bir sorum var da

Fabrikasyon olmayan el yapımı seramik kupaların ağız kısımları neden genelde kalın oluyor, elde üretirken çeperi inceltmek çatlaklaklara mı sebep oluyor merak ettim bilgisi olan varsa :)
 
Eşim uğraşıyor, oradan yorum yapacağım ana cahilliğim baki.

Seramik çamuru porselen kadar dayanıklı değil, o yüzden çok inceltilemiyor.

Diş hekimi bilgilerime dayanarak da , porselenin pişme sıcaklığı seramiğe göre çok daha yüksek olduğu için daha dayanıklı olduğunu söyleyebilirim.
  • bir ileti paylastim  (02.03.22 00:34:39) 
Kendim seramik yapmadım ama mö.3000'lerden 50-100 sene öncesine kadarki her dönemden çok sayıda seramik kapla içli dışlı biri olarak ağız profili gayet ince seramikleri de çokça gördüm, hatta yunan seramiklerinde yumurtakabuğu olarak adlandırılan tipte örnekler var. Böyle adlandırılıyor çünkü bildiğiniz yumurtakağu kadar ince cidarlılar, bunların da ağız profilleri düz.

Büyük ihtimalle dönemsel bir alışkanlıktır. Kapların tarihlendirmesi bile çoğunlukla tipolojik sınıflandırmayla yapılıyor zaten, bir dönem bir ekol başlıyor, herkes ustasından ne gördüyse onu yapıyor.

Atıyorum el yapımı kabın ağzındaki o profil, o ürünün fabrikasyon olmadığının bir ifadesi de olabilir.
  • akhenaten  (02.03.22 06:47:00) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.