Birer birer hisse senedi almak

Merhaba.

Bu konularda hiç bilgim yok. Bir arkadaşım hesabında kalan ne kadar küsüratlı para varsa. 2-3 tl dahil hisse senedi alıp atıyor kenara.

Param oldukça yüksek de alırım ama şu an yatırım birikim yapacak param yok. Elime geçen her 20-30-50-100 tl ile 5-10 sene boyunca hisse senedi alacağım diyor. Sanıyorum temettü veren hisse bunlar.

Bunu bu şekliyle devam ettirebilse 5-10 yıl sonra dişe dokunur bir şey çıkar mı ortaya?

yani hiçbir şey yapmamaktan iyidir ama 100 lirayla uğraştığına, takip ettiğine değmez. dişe dokunur bir şey de çıkmaz.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (01.03.22 08:51:22)
2 sene öncesinden bugüne her ayın 1'inde fiyatına bakmadan 500 liralık btc alsaydım 40k paran oluyordu. ethereum alsaydın 100k'yı geçiyordu. ben her ay fiyatına bakmadan 1 gram altın alıyorum. 100'er liralık 5 farklı coinden alıyorum. hisselerden pek anlamadığım için o tarafa girmedim henüz ama oraya da el atacam yakında.

  • birmilyonunvarmi  (01.03.22 08:52:34)
İki sene önce 4 liraya alınan DOAS bu sene 4 lira temettü veriyor.

Ama pandeminin başından bu yana, insanların para harcama imkanlarının zorlaşması onları tasarrufa itti. Pandemi nedeniyle ülkeler para basmak zorunda kaldı ve bu paranın bir kısmı da tasarrufa ayrıldı. Dolayısıyla yatırım araçlarının hepsinde talep patlaması sonucu inanılmaz fiyat artışları oldu.

Pandeminin etkileri ortadan kalkıp piyasadaki fazla paralar da çekildikçe yatırım araçlarındaki fiyat seyri normale dönecektir.

Antalya'ya tatile gelemediği için BTC'ye abanan Alman, BTC'sini satıp Maldiv Adaları'na tatile giderse yatırım araçlarındaki son iki senelik pozitif seyit baş aşağı da dönebilir.

Ama ben böyle bir iki senelik düşünmüyorum. Atayım bir köşeye 10-15 yıl sonrasına kadar unutayım diyorsan Temettü 25 endeksi hisselerinden alabildiğin kadarını alıp unutmanda çok büyük fayda var.
  • oguz altun  (01.03.22 10:59:11)
Alınabilir. ben bazen hesabımda kalan 50 60 lirayla falan bile alıyorum. Ufak miktarların getirisi de ufak olur ama harcanacağına dursun böyle değerlensin diyorum

  • anten  (01.03.22 17:23:34)
Ben bizim cocugun hesabına hergün üşenmeden birer ikişer lot aksa aldım, baya bi kayda değer oldu. Sigara yerine bunu yaptım

  • primetime  (01.03.22 19:35:16)
@oguz altun görüşünüze saygı duyuyorum fakat hiç kimse tatil yapmak için yatırımını satmaz. tatil yapmak için kullanılacak miktarlar ile piyasa seyri ne yukarı ne aşağı gider. nispi kıyasla bakıldığında çok minör tutarlar bunlar.

  • kosun lan mevzu var  (01.03.22 20:19:26)
düşük miktarda komisyon da çok öder

"İki sene önce 4 liraya alınan DOAS bu sene 4 lira temettü veriyor."

mart 2020'de dolar 6 TL şu an 14
  • bir soru sorcam  (01.03.22 20:35:13)
@kosun lan mevzu var, minik bir örnekti o. Hisse senedi riskli bir yatırım aracıdır. Kazandırması da kaybettirmesi de olasıdır diye örnek verdim onu.
Başka bir örnek vereyim.
AYCES, Eylül 2019da 3,29 Lira, Eylül 2020de 124,70 Lira, Bugün 56,40 Lira. Eylül 2019da alanın bugünkü karı ile Eylül 2020de alanın bugünkü zararı düşünülürse riskin ne olduğuna güzel bir örnek oluyor.

@bir soru sorcam DOAS örneğimi Dolar ile kıyaslamışsın. Doların 6 lira olduğu Mart 2020de DOAS 4,57 Lira. Doların 14 lira olduğu şu an DOAS 46,20 Lira.
Ben hissenin fiyat değişimini yazmayıp sadece temettüsünden bahsetmiştim.
  • oguz altun  (01.03.22 23:45:11)