peynir buzluğa atılır mı?

öncelikle, zaten çoktan attım, ama gugıl hazretlerine sorunca atılmaz gibi paylaşımlar da gördüm. atılır diyen de var. gün gelip de buzluktan çıkardığımda peynirim yaşayacak mı?

tulum peyniri: not

Tulumsa bir sey olmaz. Beyaz peynir buzluktan cikinca sekli semali kayiyor, anca borege konuyor.

  • fakyoras  (28.02.22 18:54:47 ~ 02.03.22 00:50:16)
fakyoras +1

  • lemmiwinks  (28.02.22 19:00:27)
Tulum, lor, çökelek, dil peyniri ya da diğer kuru peynir çeşitleri için hiçbir sorun olmuyor. Eğer taze ve özellikle suda bekletilen tipte ve yumuşak kıvamlı bir peyniri dondurursanız da kıvamı yumuşuyor, ama kimisi de böyle seviyor zaten.

Neticede peynirin yenebilirliğini etkileyen bir sorun olmuyor.
  • akhenaten  (28.02.22 19:16:49)
sulu peynirlerin yapısı buzlukta bozulduğu için atılmaz ama lor peyniri atılır veya beyaz peyniri böreklik çatala güzelce ezip yufkaya da sararsan atılır.

  • neira  (28.02.22 19:46:04)
ben tüm peynirleri atıyorum buzluğa ama tadı çıkarınca buzluğa atmadanki lezzetinde olmuyor tabii özellilke yağsız tuzsuz olanların tadı iyice su gibi oluyor, onu bil de at :) bozulma açısındansa 1 senedir tuttuğum peynirler var hiçbir şey olmadı, peynirin yaşar :)

  • e mice  (28.02.22 20:02:22)