bu haftasonu neden baktığım hiç bir markette fasulye bulamadım?

sırık fasulyesini kastediyorum. elbette superfresh gibi markaların dondurulmuş ürünleri vardır, ama ben tazesini soruyorum. mevsimi mi var, domates gibi her daim bulunamıyor mu? şu sıralar mı bir kısıtlılık var yoksa? en son 1 ay önce almıştım. lokasyon istanbul anadolu yakası.

fasulye ve genel olarak sebze alma/yeme işinde yeniyim o yüzden cahilce gelebilir soru.

bir ay önce bulabildiyseniz yine şanslıymışsınız aylardır yok buralarda. yazın mevsimidir onun.

  • pide  (28.02.22 17:14:15)
Yanlışım yoksa yaz başında başlıyor çıkması ve yaz boyunca var, hanımlar alıp dondurucuya kışlık için attığına göre kışın yok.

Serada elbette yetiştirilebilir ama elzem bir sebze olmadığı için bu kadar zahmete değmiyordur.

Yani mesela domates ve hıyar serada yetiştirmeye değiyor, fiyatı 25-30 lira da olsa satılıyor. Ama kalkıp da sera da taze fasulye yetiştirilse pazarda alıcı bulmaz kolay kolay.
  • John Bloor  (28.02.22 17:16:50)
Fasülye, domates, salatalık vs yaz sebzesidir. Diğer mevsimlerde besleyiciliği azalıyor, tarım ilacı ve katkı madesi ihtiva etme oranı artıyor mevsimi dışında yetiştirilebilmesi için.

  • zimbirik  (28.02.22 17:23:30)
Çünkü mevsimi değil

Mesela kabak ve patlicanın kilosu da marketlerde 30 lira bunların da mevsimi değil bu yüzden pahalılar, salatalık yazın 5-6 lira kilosu fakat şu an 25 lira civarı, bunun da mevsimi değil

Sırık fasulye yerine mevsimindeyken, pırasa, kereviz, karnabhar, brokoli, ıspanak gibi sebzelerle bir şeyler yapmayı dene, fasulyeyle de yazın uğraşırsın
  • freebird5406_2  (28.02.22 17:51:58)
mevsimi degil ama mevsimi olmasa da bazen bulabiliyoriz. bulamama sebebi asiri pahaliya satilacagi icin market hic getirmiyo elinde patlar diye

  • ala09  (28.02.22 18:03:20)