Benzin göstergesinin derdi ne? (çözüldü : )

Dün eve dönerken depom boşalmaya yakınken, çeyrek depo benzin aldım (dizel)

Araç 2017 çıkışlı, Alfa Romeo Giulietta.

Eve parkettim. Bugün tekrar arabaya bindiğimde depo neredeyse bitmek üzere gözüküyordu ve "yakıt alın" uyarısı verdi. Stop ettirip bir daha çalıştırdım, yine aynı.

Ben sızma falan mı var diye park ettiğim otoparkıma baktım, araç altına baktım. Öyle bir şey yok.
Sonra 3üncü kez çalıştırdığımda da bir şey değişmedi. Benzinciye gideyim, bir yandan da bakarlar belki dedim.

Ama yolda ibre arttı, arttı, arttı ve çeyreğe yükseldi, olması gereken yere geldi.

Bu nedir?
Yazılımsal bir sorun mu, donanımsal bir şey mi?
Orijinal servise sırf bunun için gitmek istemiyorum.

Aklım kaldı şimdi. Sonrasında bir problem olmadı. Tekrar bugünkü işlerimi hallettim ve eve geldim. Şu an gösterge çeyreğe yakın yine.

sızma yoksa muhtemelen sensör ya da yakıt şamandırası sorunudur.

  • false pretension  (25.02.22 21:58:00)
yakıt ölçen sensörün depo içinde kalan kısmı takılı kalmıştır bir yere. Çok dert edecek bir şey değil. kendiliğinden düzelmiş zaten. tekrar edersen bi yerinden söküp takmakta fayda var.

  • himmet dayi  (25.02.22 23:09:16)
çok basit gelebilir ama bazen insanın boşluğuna geliyor. yokuşta park ettiyseniz böyle olabiliyor. ayrıca sensör veya şamandıra +1

  • golgi aygıtı  (26.02.22 00:15:00)
diklemesine yokuşta değildim ama yatay olarak yokuştaydım. 30 derecelik bir açıyla yana yatıktı araç yani.

ondan mı o zaman acaba : )

fakat daha sonra biraz ilerledikten ve düze geldikten sonra da kapatıp açtım.
  • la traviata  (26.02.22 00:29:09 ~ 00:29:57)
öyleyse yokuştan olması muhtemeldir ya. düze geldikten sonra 5 dk içinde normale geldiyse problem yok yokuştur o :D

  • golgi aygıtı  (26.02.22 00:56:55)
Yatay depoda yatay yokuşta olması çok normal, şamandırayı depoda belli bir kenara konumlandırıyorlar.

Mesela sağ kısa kenardadır sizin şamandıra, arabayı sola hafif yatık bıraksanız bile yakıt deponun solunda birikir ve şamandıra aşağı düşer.

Düz yolda düzeldiyse bir sıkıntı yoktur, kurcalamayın.
  • John Bloor  (26.02.22 10:07:54)