savaş durumunda sığınaklar

savaş durumu, nükleer, biyolojik, kimyevi silahlar vs korunmak için sığınak var mı bizde? kesin vardır da neredeler? herkese yetecek şekilde mi yapılır bunlar? her metroda mı sığınak var? yoksa metrolar direkt doğal sığınak olarak mı görülüyor? kaynak yönlendirme yaparsanız da fena olmaz. tenku

Metrolar fiziksel saldırılar için doğal sığınak, misket bombası-füze-bomba- vs için.

Ama dışarıya açılan geniş giriş-çıkış yolları olduğu için kimyasala engel olmaz yüksek ihtimal.

Hayır herkese yetecek sığınak mümkün değil, sıradan vatandaş için yok maalesef.

Belli devlet kurumları, askeri bölgeler, büyük ve kalabalık plazalarda belki bodrum katları olur ancak.

Yani özetle şu an lazım olsa sığınak var mı? varsa nerede? diye soruyorsak sıradan vatandaş olarak, bizim için sığınak yoktur net olarak.
  • John Bloor  (25.02.22 11:17:04)
hocam herhangi bir olası modern savaşta sığınakta canlı kalman imkansız. hele ki nufüs yoğunluğunun yüksek olduğu büyük şehirlerde daha da imkansız. olası bir bombalamada da metroda olmaktansa sokakta olmayı tercih ederim, metroda olmak beni 1000 kat daha fazla korkutur herhalde.

  • roket adam  (25.02.22 11:44:20)
Yok işte hocam maalesef, evimde yok, işimde yok, çocuklarımın okulunda yok, ilçemde yok, belediye binasında yok, gittiğim avm'de yok.

Benim gibi hemen her duyurucu bu listeyi yazar, varlığını bilmiyorsak yok demektir. Gizlenmesi gereken bir silah, ya da bilgi değil ki bu.

Olsaydı bilirdik zaten, depremde toplanacak alanımız bile yok kaldı ki nükleer saldırıda sığınak olsun :)

Bu arada normal sığınaktan bahsetmiyoruz di mi? Yani fiziksel silahlara karşı her binanın bodrumu bir nevi sığınaktır.

Bahsetmek istediğimiz nükleer/kimyasal saldırılara karşı sığınaklar.

Devlet yöneticileri, ordunun ana kademesi, stratejik önemi olan kurumlar için filan vardır.
  • John Bloor  (25.02.22 11:51:24)
İşim gereği girip çıktığım sığınaklar var, hergün önünden geçip tahmin edemeyeceğiniz yerlerde. Benim girdiklerim hepsi haliyle askeri, sivil olanına denk gelmedim hic. Ciddi anlamda çok büyükleri de mevcut bir noktadan diğerine araçla gidiyorsun.

  • mirty  (25.02.22 12:01:34)
Gerektiğinde Genel Sığınak Olarak Kullanılacak Yerler
Madde 10 - Yapılacak metroların gerektiğinde genel sığınak olarak inşa edilmeleri esastır.
Sinema, tiyatro, eğlence yeri, otopark, garaj, kapalı çarşı ve pasaj gibi yapı ve tesislerinin yeraltında inşa edilmelerini teşvik için belediyelerce her türlü kolaylık sağlanması ve buraların gerektiğinde genel sığınak olarak kullanılması için gerekli tedbirlerin alınması zorunludur.

bunlardan yeraltında olanlar varsa demek ki sığınağımız da var diye anlıyorum.
  • kimwexler  (25.02.22 12:04:47)
www.afad.gov.tr

Sığınak tabii ki var ama yeri gizli tutulur. Çünkü sığınağın yeri biliniyorsa hedef hâline gelir.
  • dissendium  (25.02.22 12:04:59)