Baş ağrısı anketi

1- Başınız ne sıklıkla ağrıyor?
2- Düzenli olarak kullandığınız ağrı kesiciler var mı? Hangileri?
3- Baş ağrısı için tedavi gördünüz mü hiç? Nasıl bir tedaviydi?
4- İlaç dışında baş ağrınıza iyi gelen ne var?
5- yakın çevrenizde düzenli baş ağrısı çeken tanıdığınız kaç kişi var?

Kendimi bildim bileli haftanın mutlaka 1 günü başım ağrır. Yataklara düşürecek kadar şiddetli bir ağrı değil ama hiçbir şeyden keyif aldırmayacak kadar da etkili. Kendi ailem dışında çevremdeki insanların baş ağrısı olayına çok uzak olduğunu fark ettim. Hayatında hiç baş ağrısı çekmediğini iddaa eden insanlar bile tanıdım. Sigara kullanan biri olarak sigarayı yanında taşımak nasıl normal bişeyse, uzun yolda, seyahatte vs. ağrı kesici taşımak da o kadar normal geliyor bana.

Merak ettim kim ne durumda diye.

1- ayda 1
4- uyku ve hafif aktivite
5-çevremde düzenli ağrı çekenlerin hepsinde migren var
  • sttc  (25.02.22 01:19:10 ~ 01:19:22)
1- iki günde bir mutlaka
2- minoset plus (dışarı çıkmadan yanıma alırım, eğer almamışsam eczane ararım.)
3- görmedim ama görmem lazım, üşengeçliğimden gitmiyorum hastaneye
4- hiçbir şey iyi gelmiyor, ilacım yoksa ölmek istiyorum
5- var, abimle aynı durumdan muzdaribiz. o mr çektirdi, bişi çıkmadı.
  • gottacatchemall  (25.02.22 01:19:47)
1- 2-3 ayda bir kafamı kaldıramayacak kadar, 1-2 haftada bir daha hafif
2- majezik sr
3- ağrıdan ağladığım bir gün apar topar gittiğim doktor Majezik yazmıştı, daha detaylı teşhis lazım ama gitmiyorum
4- soğuk kompres. Şu buzluğa konan mavi jelli zımbırtılar var ya, onlardan kullanıyorum, o yoksa buz kaseti ya da poşete doldurulmuş buz da olur.
  • kobuzchu kiz  (25.02.22 01:27:06)
1- değişken. bazen ayda 1 kere bazen ayda 7 kere. hiç belli olmuyor.
2- parol, geralgine.
3- hayır.
4- uyumak bazen iyi geliyor. bide bol bol su içmek.
5- var.

alkol sigaram yok. ailede genetik olarak kalp ve tansiyon var.
  • false pretension  (25.02.22 01:55:56)
müko anket hemen katılayım.

1- haftada 2 kere
2- Majezik. eğer almazsam geçme ihtimali yok.
3- hayır
4- hayır. Hatta majezik dışında hiçbir ağrı kesici iyi gelmiyor.
5- eşim de aynı şekilde.
  • t joe  (25.02.22 10:05:17)
1- haftada bir kere kesin ağrır, ek olarak ayda bir-iki kere migrenim tutar
2- başım susuzluktan, kahvesizlikten ya da açlıktan ağrıyorsa ilaç kullanmadan sorunu çözüyorum, diğer durumlarda advil ya da cataflam ilk tercihlerim. migren tuttuysa kendimi kapıyorum, dinleniyorum. yanımda ilaç taşımıyorum.
3- yok görmedim
4- bol su içmek, hafif bir şeyler yemek, karanlıkta oturmak, uyumak ve bence portakal
5- var birkaç kişi, o kadar nadir bir durum değil bence
  • evde liyakat kalmamis  (25.02.22 10:20:31)
senede 4-5 kez.
cataflam olur genelde evde, ama varsa önceliğim alka seltzer olur. çok ağrırsa apranax alırım.
görmedim.
muz kesinlikle iyi geliyor.
pek yok. migrenli arkadaşlarım var. onlar da cataflam kullanıyor.
  • barankovan  (25.02.22 10:47:26)
1-hiç ağrımıyor.

çevremde bi annem bi de bi iş arkadaşım var baş ağrısı yaşayan. anneminki zaman zaman oluyor ve kadın hiç belli etmiyor. uyuyunca geçiyor heralde. iş arkadaşımınsa her allahın günü bir yeri ağrıyor. baş ağrısı hiç bitmiyor. nasıl yaşıyor anlamadım. ilaç milacı da vardır da sürekli sızlandığı için artık ilgimi çekmiyor, ne yapıyor da bu sorunu aşıyor bilmiyorum.
  • kimwexler  (25.02.22 10:57:48)
1-haftada bir baş döndürücü, mide bulandırıcı ağrım oluyor.
2-arveles, apranax, majezik içmeden asla kendi kendine geçmiyor. korkuyorum ama sürekli ağrı kesici içmek zorunda kalıyorum
3-hayır
4-hiçbir şey. ağrı kesicisiz asla geçmiyor ağrı.
5-annem de gençken benim gibiydi artık ağrımıyor.
  • Hallegadola  (25.02.22 10:58:10)
1- haftada 1-2
2- majezik duo. kas gevseticili. ama her agrida degil. bazi agrilar hafif ve ilacsiz atlatabiliyorum. kafamda bir sislenme, bir agirlik hissediyorsam ilacsiz gecmeyecegini ya da katlanamayacagim bir agri olacagini anlayip aliyorum .9 yasimdan beri basim agrir, her agriya ilac almiyorum bu nedenle
3- hayir gormedim. 1-2 kere mr cekildi (13 gun suren bayiltacak derecede bir agriydi) bir sey cikmadi
4- sanirim yok. ama dikkatimi agriya vermedigim zamanlarda daha iyi hissediyorum
5- yok

cuzdanimda daima majezik duo vardir.
  • 65 derece  (25.02.22 11:30:52)
1. Eskiden haftada 1, şuan 4 haftada 1
2. Majezik.
3. Yazın bol bol dalış vs yaparım. Burnuma su çekerim. Bir sene sinüslerimde öyle güzel bir açılma yaşadım ki 1 sene boyunca sinüzit ağrısı yaşamadım. Her yaz bol bol basınçlı deniz suyu ile haşır neşir oluyorum.
4. Sinüzit ise karanlık sessizlik ve hareketsizlik, susuzluktan da baş ağrısı yaşadığım oluyor. Su içince geçiyor.
5. Annemde migren vardı. Mr çekildi bi sürü şey yapıldı vs. Yataklara düşüyordu eskiden. Sonra çok detaylı bi vitamin mineral kan tahlili yapıldı, eksik çıkan tüm takviyeleri kullandı. Artık başı ağrımıyor. Annem d vitamini kaynaklı olduğunu düşünüyor.
  • zimbirik  (25.02.22 12:15:57)
1. Haftada 1 hafif ağrı,ayda 1 kas spazmına bağlı şiddetli ağrı, yılda bir migren ve görme kaybı
2. Brufen , brufen yetmezse arveles. Migren için ilaç kullanmıyorum.
3. Migren için doktora gittim ama ilacın yan etkisi daha ağır geldiği için kullanmıyorum.
4. Kas spazmı olduğunda sıcak uygulama ve egzersiz. Migren olduğunda karanlıkta uyumak.
5. Eşim, annem, kayınvalidem... bir tek babam baş ağrısı nasıl olur bilmeyen bir insan.
  • curukturpkokusu  (25.02.22 12:19:36)
1- İki ayda bir 3-4 gün süren bayıltmalı bir ağrı, hormonal olduğunu düşünüyorum, işe bağlı göz yorgunluğu ve stres etkisini arttırıyor.
2- Arveles, melissa çayı
3-hayır
4 karanlık sessizlik uyumak melissa çayı, kimine limon iyi geliyormuş, kimine bal ama bende etkisi olmadı.
5-Kadın arkadaşlarımın çoğunda var. Aileme sordum, aile geçmişimde yok.
  • sadegazoz  (26.02.22 21:03:55)