Erken kalkmaya nasıl alışabilirim?

Uzun zamandır erken uyanmamı gerektirmeyen bir sektörde çalışıyorum. (9.30 yeterli mesela)

Yakında iş değişikliği yapacağım gibi duruyor ve daha kurumsal bir yapıda her gün sabah erken uyanmam gereken bir işe geçeceğim sanırım.
(8.30 iş başı, bazı günler ofise gitmeli)

Bu durumu işkenceye dönüştürmekten nasıl kurtarabilirim? Çünkü kendimi bildim bileli erken uyanmakta zorlanırım.

Sizin denediğiniz ya da uyguladığınız etkili yöntemler neler? Ne tavsiye edersiniz?

erken uyumak cok etkili oluyor :D
bir donem 5:30'da kalkiyordum. uykumu alabilmek icin 22:00 - 22:30 gibi yatiyordum. hatta bazen daha erken.

  • lemmiwinks  (24.02.22 14:31:01)
:) ya evet genel geçer bi cevap ama en etkilisi de o tabii.

ancak erken uyumakla ilgili de problemim var, onu da kapsayacak önerilere açığım.
  • nıç  (24.02.22 14:32:19)
Erken uyuyamamana neden olan etmenleri azaltmalısın bence.
Akşam 9 dan sonra sosyal medyayı açma, evinde florasan varsa zaten başlı başına sağlık katili, sarı ışıkla değiştirmelisin, akşamları daha loş ışıkla otur, mesela 1 adet lambader yeterli. Ve uykunu iyi almak için odanda karattmalı perde kullan ve eğer gürültülü bir muhitte yaşıyorsan kulak tıpası iş görür.
Bir de uykun gelince erteleme. Bir de akşamları bir şeyler yeme. Çünkü uykuya dalmayı zorlaştırabiliyor.

Bir kaç gün erken kalktıktan sonra bu dediklerimi yaparsan o zaman erken yatmaya da alışırsın.
  • zimbirik  (24.02.22 14:37:56)
Erkek uyumak,
Uyumaya yakın zamanlarda hamurlu yememek.
Bir de öğleye yakın 1 saat kadar uyumak, geceki 3 uyumaya denktir. Fırsat bulunca deneyin.

bunlar bir işe yaramadıysa artık bir kaç kez geç kalmayla iş yerinden alınacak uyarı ve ihtarlar erken uyanmaya vesile olabilirler.
  • Erva  (24.02.22 15:12:43)
magnezyum takviyesi alın, uyku kaliteniz artar.

  • do you remember me  (24.02.22 15:16:53)
bunun üzerine bir sürü şey konuşulabilir ama sadece tek bir çözümü var: erken uyumak.

  • mukrime  (24.02.22 15:40:49)
erken uyuma önerisi: akşam 10:30'dan itibaren TV/laptop vs kapatmak ve dişleri fırçalamak
yatak odasına geçmek, loş ışık açmak, yatağa uzanmak
kitap okumak/podcast/müzik dinlemek (kısık sesle)
bitki çayı içmek
en geç 11.30 a kadar bu ritüeli bitirip uyuyuşa geçmek
  • mukrime  (24.02.22 15:42:17)
Kaçta yatarsanız yatın -ne kadar geç yatarsanız yatın- hep aynı saatte kalkın. Uyandıktan sonra yatakta vakit geçirmeyin. Öğlen 12'ye kadar uyuduğunuz bir günün gecesinde, ertesi gün erken kalkayım motivasyonuyla akşam 10'da uyuyamazsınız.

  • efx  (24.02.22 17:22:36)
Var, duzenli erken yatmak. Erken yatip uyudugum surece erken kalkmakta zorlanıyorum.
Ha bendeki sorun zsten erken yatamamak, uykuya dalamamak. Erken yatip uyuyabiliyorsan hemen basla.

  • stavro  (24.02.22 18:48:02)
Melatonin almak işe yarayabilir

  • photo85  (24.02.22 20:51:03)
Erken uyumak en bilindik yöntem fakat son zamanlarda kendimde şöyle bir düzen gördüm, sizin de işinize yarayabilir: çalıştığım günlerin gecesinde kaçta yatarsam yatayım sabah hep aynı saatte kalkma zorunluluğum olduğundan bir süre sonra bünyem aynı saatte, hatta yavaş yavaş daha erken kalkmaya alıştı.

Örnek olarak kimi günler 02:00-:08:30, diğer günlerde 01:00-08:30 veya 02:30-08:30 arası uyuyorum. Uykumu iyi alsam da almasam da her sabah 08:30'da uyandığımdan bir süre sonra haftasonları da dahil 08:30'da uyanmaya başladım, yani vücut o saatte uyanmaya kendisini ayarlıyor.

Bahsettiğim kesinlikle sağlıklı değil fakat insan vücudu garip bir şekilde bunun gibi rutinlere alışabiliyor.
  • kaportaci mahmut  (24.02.22 22:02:14)