24 ayar altın ve gram altın farkı

Nedir? Mesela gram altın şu an 800 küsür lira. Peki 24 ayar altın 24 katı mı oluyor?

gram vs altinin agirligini belirtiyor, ayar ise safligini. 24 ayar saf altindir, daha dusuk ayarlarda icine baska metaller karistirilir o yuzden daha ucuz olur. yani x ayarda y gram altin alabilirsin, fiyatini agirligi ve ayari belirler.

  • robokot  (19.02.22 19:20:28 ~ 19:22:31)
güldüm valla :)

gram altın = 1 gram altın
24 ayar = saf altın demek. yani sadece altın, içinde başka bir şey yok.
mesela 22 ayar altın da var, 18 ayar da. bu da içinde bir miktar gümüş var demek. haliyle ayar düştükçe gümüş oranı artıyor ve fiyat da düşüyor.
  • candide  (19.02.22 19:36:55)
yukarıdaki cevaplar ile ilgili ufak bir düzeltme yapayım. 24 ayar saf altın değil. onun da içinde başka metaller var ama oranı çok düşük
örnek olarak resimde 0.999 oranında 1 ons altın var
online.kitco.com
  • dafuq  (19.02.22 20:33:00)
şekil olarak aynı gram altına benziyor. 24ayar külçe alacagım diyin. bozdururken daha iyi dönüşü oluyor, diğerine göre yani. gram dışında bunu almaya özen gösterin.

  • halboyle  (19.02.22 20:54:55)
Gram altın fiyatı denilince 1 gram saf (24 ayar) kast edilir.

Ayrıca 24 ayar altın deyince ülkemizde %99,5 saflık kabul edilir. Altının ayarı düşürülürken gümüş yanında genellikle bakır da kullanılır.
  • ceketimi alip cikcam  (19.02.22 21:40:11)