tracking cookie

avast security bir süredir "aa bilgisayarında tracking cookie var takip ediliyorsun lan" uyarısı veriyordu, çöz dediğimde ise doğal olarak satın alma sayfasına yönlendiriyor.

sorum şu: sırf satın aldırmak için bunu yapıyor olabilir mi? yok değilse, ben bu cookie'yi elle nasıl kaldırabilirim?

tarayıcı ayarları > çerezleri temizle

  • lesmiserables  (19.02.22 02:16:35)
Evet anti virüsler genelde böyledir korkutmaya dayalı ticaret(!) yapıyorlar diyebiliriz.
Bendeki avg free de sistemde şu şu şu sorunlar bulundu diye uyarıları sıralar bazen sorunları çöz dediğimde pro versiyonu ya da ayrı ek yazılım için fiyat listesini gösteren pencere gösterir.
Bazen şafak kartı tutar gibi:
- yazılımı ... gün kullandığınız için sadakatinize özel pro versiyon için % bilmem kaç indirim.

90ların sonu 2000lerin başlarında da
TV haberlerinde çoğu zaman bazı virüs ve benzerlerinin bir çok ülkede sistemleri etkilediğinden bahsedilirdi. Bu ise güvenlik yazılımları için büyük bir talep ve ayrı pazar demek.

Cookie, internette gezinmenin sonucu ve yerine göre değişse de büyütülecek pek bir şey yok burada.
Cookie kavramını araştırırsanız meselenin ayrı bir yazılım satın alacak kadar büyük olmadığını anlarsınız.
  • Erva  (19.02.22 02:51:03)
tracking cookie normal bir şey ya

  • king lizard  (19.02.22 04:13:57)
@erva çok teşekkür ederim. ama cidden direkt olarak "you are being tracked, monitoring your activity" tarzı bir şey yazıyordu.

  • 1195  (19.02.22 12:09:45)
kullandığın tarayıcıdan zaten ister site bazlı ister komple tüm cookieleri silebilirsin. istersen hiç cookie kaydetmesin diye de ayarlayabilir, istersen sadece 3. parti cookieleri kaydetmesin gibi ayarlar da yapabilirsin. istersen de "tarayıcı kapatınca tüm cookieleri sil" şeklinde ayarlar da yapabilirsin.

kaldı ki hem firefox hem chrome'un tracking cookie engelleme özellikleri var dahili olarak. ayrıca adblock eklentilerinin de temel özelliğidir zaten.

yani cookie silmek için ayrı bir programa ihtiyacın yok, tarayıcının kendisinde her türlü ayarı ve kontrolü var.

ha cookie denen şeyi öyle büyütmeye de gerek yok. kimsenin cookie ile seni "izlediği", bilgisayarını izlediği, kameranı açıp ne yaptığına baktığı filan yok. cookie denen şey girdiğin sitenin sonradan senin kim olduğunu hatırlamak için tarayıcıya kaydettiği ve tekrar girdiğinde tarayıcıya sorduğu ufak bir bilgi parçasıdır altı üstü.

bu konuda sözlükteki şu entry'e bayılıyorum tam benim düşündüklerimi ifade etmiş: eksisozluk.com
  • bugungityaringel  (19.02.22 18:39:18 ~ 18:40:42)