[]

Ütüden gelen tıkırtı sesi

Yetkili satıcıdan yeni bir ütü aldım. Ütü sorunsuz çalışıyor ancak ütüyü salladığımda içinden bir tıkırtı sesi geliyor. Ama öyle vida düşmesi ya da kırık parça gibi bir tıkırtı değil. Yani içinde oradan oraya giden bir parça gibi değil de ufak bir alanda hareket eden bir parça gibi bir tıkırtı. Su seviyesi için şamandıra tarzı bir şey de olabilir ama bir türlü emin olamadım. Su haznesi şeffaf, iç kısmına da dışarıdan iyice baktım, bir şey göremedim. Mekanik aksamın işleyişi ile ilgili normal bir durum mudur? Sizde de böyle bir ses var mı?
 
Normalde olmamalı ama bu yeni çıkan "ütüleme durduğunda enerjiyi kesen" ve yangın riskini ortadan kaldıran yeni bir tip de, bu ses bu özellikle alakalı mekanizmanın sesi mi acaba?

Bir mağazada aynı modeli teşhirde ele alıp bi sallarım ben olsam meraktan.
  • John Bloor  (18.02.22 10:15:52) 
muhtemelen ütünün yatık mı dik mi durduğunu algılayan bir çeşit sensör. eve gidince kontrol ederim ama bizim ütü dik şekilde koyunca buhar çıkışını kesiyor. yatay çevirip ütüye başlayınca buhar çıkmaya başlıyor. bir aletin yatay mı dik mi durduğunu ancak o şekilde hareketli bir parça algılar.

John Bloor'un dediği gibi hareket algılamayınca enerjiyi kesen bir güvenlik de olabilir.

yani bence normal.
  • kibritsuyu  (18.02.22 11:37:19) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.