favök'e amortisman nasıl dahil oluyor?

bende çok oturmadı. favök dediğimiz şey - faiz, amortisman, vergi öncesi kar. yani eldeki karın içine faiz, amortisman veya vergi eklenmemiş olmalı. ama formüle bakıyorum favök = faaliyet karı + amortisman gideri diyor. e o zaman bunun adı fvök olmaz mı? amortisman öncesi dedik amortisman soktuk içine. neyi yanlış anlıyorum acaba?

yani mesela şöyle bir hesap doğru mu olur?

brüt kar - 900tl
faaliyet giderleri - 300tl
__________________________
faaliyet karı - 600tl
__________________________
amortisman - 100 tl
__________________________
favök - 700 tl

yoksa favök 500 mü demeliydim? yoksa favök = faaliyet karı mı oluyor yukarıdaki senaryoda? çok karıştı..

1000tl'ye kripto mining isi icin makine aldin. 5 sene beklenen omru var. Ilk sene 250tl gelir getirdi. Bunun 80 lirasi vergiye gidiyor. Elektrik giderin 100tl. Faaliyet kari -50tl. Net kar -130tl. Favok 150tl.

  • dunal  (17.02.22 01:48:36 ~ 01:48:55)