Bira yapımı sorunu

Talimatları takip ederek dün akşam yaptık.
Az önce arkadaşım mesaj attı, köpürmüş ve taşmış.
23 litreyi geçmemiştik ve kapağı sıkıca kapatmıştık.
Ne yapalım? Bu şekilde dursa ne olur?

Fotoğraf linkte
ibb.co

havanın çıkabildiğinden daha fazla hava oluşmuş mayalar hızlı çalışmış. hava kilidini çıkartın biri sterilize ettiği parmağını deliğe bastırsın o sırada hava girişini durdurmak için. hava kilidini temizleyip temiz su koyup tekrar takın.

ne olur bilmek zor açıkçası bekleyip görmek lazım ama ortam sıcaklığını düşürebilirsiniz tekrar olmasını engellemek için.
  • floydian  (16.02.22 16:50:33)
Buğday birası mı yaptınız?

  • catamenia  (16.02.22 17:38:08)
Ikinci fotodan anladigim kadariyla acayip bir hava cikisi olmus. Bekleyip gormek disinda bir secenek yok. Soguk bir yere koyarsaniz en azindan mayalanma yavaslar.

  • hayley williams ile evlenecek genc  (16.02.22 19:15:54)
Buğday birası yapıyorsanız, onda hava çıkışı fazladır. .....onların hava kilidi farklıdır.

  • oguz altun  (16.02.22 19:19:47)
Bira yaparken çok sık rastlanan bir durum. İlk gün bol maltozu bol gören mayanın coşması durumu.
Bir sonraki sefer ilk gün hemen hava kilidini takmayın. meraklanmayın oksidasyon olmaz. Oluşan CO2 havadan ağır olacağı için doğal tabaka oluşturur.
Bu seferki için de sorun yok. Hava kilidini çıkarıp kaynamış soğumuş su ile durulayın. İçine de aynı sudan koyun. En güzeli starsan solusyonu ile yıkayıp o solusyondan koymak ama elinizde olmadığını varsayıyorum.
  • evde bakla yiyen kek  (16.02.22 21:48:56)