1900'lü yılların başında sinema salonu

Selam,

sabahtan beri hatırlayamadım. aklıma takıldı. yetişin sinefiller ve edebiyat tutkunları.

1900'lü yılların başında ilk sinema filmi gösterimlerinen birine çocukken gitmiş ve 'bu sinemada hiç gelecek yok, çok karanlık çok gergin bir deneyim" vs. gibi ileri görüşlü olmayan şeyler söylemiş yazar kimdi? ve bu anektod nerde geçiyordu?

Zweig diye hatırlıyorum ama Gorki miydi?

Var mı hatırlayan?

Bizzat Lumiere'ler "The cinema is an invention without any future" diyorlar.

  • lesmiserables  (16.02.22 14:30:00)
evet orası doğru, o yüzden Pathe köşeyi dönüyor. ama ben o yazarı arıyorum :)

  • ebucan  (16.02.22 14:30:49)
Sözlükte maksim gorki başlığına @determinant adlı yazar şöyle bir entry girmiş.

1896 yılında rusya'da lumiere sinematografının bir gösterimine gidip izlenimlerini yerel bir gazetede şöyle aktarmıştır:

"geçen gece gölgeler krallığı'ndaydım. bir bilseniz orada bulunmak ne garipti. sessiz ve renksiz bir dünya. oradaki her şey, yeryüzü, ağaçlar, insanlar, su, hava iç sıkıcı bir griye boyanmış. güneşin gri ışıkları gri bir gökyüzünde parıldıyor, insanların gri yüzlerindeki gözleri gri, ağaçların yaprakları kül rengi. hayat değil bu, onun gölgesi ancak. devinim değil, sessiz hayaleti."
  • sularda mavi  (16.02.22 22:38:30)