Tükenmez kalem ne zaman tükenir?

Elimde hediye gelen Scrikss Trio 93 bir kalem var. Geldiğinden beri toplamda 10 A4 sayfası dolduracak kadar yazmamışımdır ama sanki ufaktan soluk yazmaya başladı. Gerçi bunu fark ettiğimde üçüncü A4 sayfasının sonundaydım, belki biraz beklesem tekrar düzelirdi ama o da saçma. Elektronik alet mi bu bekletip dinlendirelim.

Bu kalemlerin normalde ömrü ne kadardır? Ve bendeki neden soluk yazmaya başlamış olabilir?

Kalemin topunda mürekkep birikiyor bazen, o da ilk 1-2 kelimede normalden koyu yazmasına sebep oluyor. Kalemi her gün kullanmıyorsan böyle olması normal.

Yazmaya başlamadan önce başka bir kağıda 3-5 bişey çiziktirip öyle yazarak çözüyordum ben bunu.

Ama bundan bağımsız bir silikleşmeyse normal değil, Scrikss kalem var bende, 10 yıldır falan kullanıyorum, bana mısın demiyor.
  • plutongezegendegilmi  (15.02.22 10:57:39)
Bunlarin ici satılıyor bitince rafa kaldirma

  • m orak  (15.02.22 13:10:42)
@pluton
Mürekkep birikip koyu yazma gibi bir şey yok.
Bugün sabah 3 sayfa yazı yazdım mesela. Sonlara doğru soluklaşma olur gibiydi. Önceki 2bucuk sayfa boyunca tek bir kelimede bile koyu yazma ya da soluklasma olmadı.
  • anatomik  (15.02.22 13:42:11)
Bir sebepten mürekkep akışında sıkıntı olmuş olabilir, az beklerseniz kendine gelebilir. Beklerken yazdığınız şekilde ucu aşağı doğru, dik olmasında fayda var.

Bazen hava soğuksa vesaire mürekkep biraz akıcılığını yitirebiliyor. Bu da sebep olabilir.
  • kaptankedi  (15.02.22 14:09:22)