Brüt maaştan nete geçiş ve kümülatif vergi matrahı

Ocak maaşı normalde brütten nete hesaplamasına göre eksik yatmıştı. Aralık ayında prim aldık. Yıl sonundaki kümülatif gelir vergisi nedenyile ocak ayında eksik yatırıldı dediler ikdan. Martta yeni işe başlıyorum. Netten ödenecek maaşlar. Şimdi eski şirketimdeki kümülatif vergi zımbırtısı devam edecek ve ben anlaştıgım neti alamayacak mıyım acaba? Nasıl hesapşayabilirim?

Öncelikle ik hatalı demiş. Kümülatif gelir vergisi nedeniyle değil, Aralık'ta aldığın prim yüzünden Ocak ayına devreden sgk nedeniyle ocak ayı maaşın eksik yatırılmıştır.

Kümülatif vergi matrahı yeni senede sıfırlar. Etkisi olmaz. Yeni şirketin kümülatif vergi matrahından başlatacaksa eski şirketinde 2022'deki kümülatif vergi matrahından başlatırlar. Yeni şirket netten ödeyecekse zaten net öder, kümülatif vergi matrahı etkilemez net maaşını.
  • gabe h coud  (12.02.22 21:22:34)