[]

Kaslar gıda için bekler mi?

Yoksa hemen katabolizma sürecine mi girer? Beklemekten kastım 3-4 saat.

Eski dönem insanı avı buldumu yer, bulmadımı aç dururdu diye düz bir mantıkla soruyorum.

Antrenmandan hemen sonra protein tozlarına sarılmalı mıyız endüstrinin söylediği şekilde?

 
Proteini ne zaman aldığın değil ne kadar aldığın önemlidir derler, günlük alman gerekeni alıyorsan ne zaman aldığının bi önemi yok diyor araştırmalar, katabolizma ise gerçekten çok farklı bir durum o daha uzun hafta/ay bazında gerçekleşen bi süreç.


  • Zaman Tamircisi  (12.02.22 20:04:15) 
O gun spor oncesinde et met yemissindir saglam protein almissindir, o durumda spor sonrasi protein basmana gerek yok diyordu Savas Cebeci hoca.


  • stavro  (12.02.22 20:07:58) 
düz mantıkla, az biraz spor tecrübeme ve oturduğum yere dayanarak söylüyorum ki; tükenişe kadar antrenman yaptıysan hemen protein almanda fayda var. tükenişten kastım yüksek ağırlıklar, drop setler, mide bulantısı hissi vs.

edit: stavro +1
öğlen steak yedin, 4-5 gibi spora gittin, tabi hemen sonra protein almasan da olur. o steak sindirilecek te kana karışacak da zaten senin işini görür
ama eğer öncesinde karbonhidrat ağırlıklı yediysen en başta yazdığım gibi yapmakta fayda var.
  • dafuq  (12.02.22 20:09:13 ~ 20:12:02) 
Gecen okuduğum kitaptan aklımda kaldığı kadari ile söyle diyordu: antreman sonrasında kasların onarılması buyuk oranda ilk 24 saat içinde ve uykuda iken olur, ancak gelişim 2-3 hafta kadar devam eder. Yani bugün yaptığınız antrenmanın geliştirici etkisi neredeyse 20 güne kadar devam ediyor.

Bu arada protein tozu vs içilen günlerde aynı zamanda çokça şu tüketmek gerekiyor. Zaman içerisinde bağırsak florasinda olumsuz etki yapabiliyor. Bol su içinde olumsuz etki görünmüyor. Ayrıca dozunu yavaş yavaş arttirarak kullanmak ve birden bırakmak yerine de yine azaltarak bırakmak öneriliyor.
  • biseysorcaktim  (12.02.22 23:01:33) 
@zaman tamircisi +1.

olimpik sporcu falan degilseniz birkac saat gec veya erken yemeniz herhangi bir seyi etkilemez. bazi insanlar bos mideyle idman yapmayi sever (ben) bazi insanlar idmandan once saglam yer (takim arkadaslarim). onemli olan, bilhassa sporu profesyonel olarak yapmiyorsaniz, devamliliginizi arttiracak aliskanliklar insa etmek.

ne iyi hissettiriyorsa oyle yapin :)
  • reavelyn  (13.02.22 13:01:27) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.