Cenaze evine giderken ne götürmek gerekir?

Arkadaşımın babaannesi vefat etti, pazartesi günü eve ziyarete gideceğiz. Sanıyorum giderken ufak bir şeyler götürmek gerekiyormuş, ilk defa böyle bir yere gideceğim.

Annem yemek gider normalde dedi ama arkadaşımla her gün konuşuyoruz; çok sakin şu anda evleri. Günde bir iki kişi filan gidiyor, öyle yemek yapmaya mecalleri olmayacak kadar üzgün ve yoğun değiller zira uzun süredir bekliyorlardı. Yemek götürmek tuhaf olabilir o yüzden

İyi bir marka kolonya geldi aklıma da o da hasta ziyaretine giderken alınırdı sanki. Ne alayım hiç bilemedim. Böyle durumlarda yemek dışında ne götürülebilir? Teşekkür ederim şimdiden herkese.

normalde yemek cenazeden hemen sonra duaya giderken götürülür ama bence bu şartlarda da eliniz boş gitmeyin.
gidilmemeli yani.

hem kendileri yastalar yemek yapamazlarsa aç kalmasınlar diye, hem gelen giden misafir olur diye, hem de ölmüşün arkasından eve çok yemek gelmesi onun "ruhuna" gider diye yemek götürülür.
yani ölenin arkasından onun adına insanların bir anlamda karnının doyması bir nevi sadaka gibi görülür.
hatta çok fazla yiyecek gelirse etrafa, konu komşuya, çevre esnafa da dağıtılır.

kolonya da pek uygun olmaz, o hasta ziyareti için dediğiniz gibi.

bir yerden bir miktar su böreği alın gidin, en temizi.
ya da kendiniz belki bir kek yaparsınız, o tarz bir şey de olabilir.

başınız sağ olsun.
  • blatta hiberna  (11.02.22 18:15:15 ~ 18:15:41)
İla yemek olmak zorunda mı? Cidden hiç yemek götüresim yok. Adet böyleyse götüreyim de bana çok saçma geliyor yemek olayı.

  • fraise  (11.02.22 18:29:45)
Börek +1

  • pispinti  (11.02.22 18:35:38)
Bir şey götürmene gerek yok. Cenazenin ilk günü aile yakınları yemek yapar götürürler hem cenaze sahipleri hem misafirler yesin diye. Senin arkadaşının cenazesine giderken bir şey götürmen gerekmez. Yemek dışında bi şey götürmek de saçma olur kutlamaya gitmiyorsun ne götüreceksin.

  • mg3929  (11.02.22 19:09:10)
bizim buranın adetlerini yazayım siz seçin:

yemek (hatta önden sorulur, hangi gün getirelim diye ki ev yemeksiz kalmasın)
börek
kuru pasta çeşitleri
meyve suyu/gazoz
çay-şeker
kahve
makarna

bence en mantıklısı meyve suyu, gelen olursa ikram ederler, olmazsa da kendileri içerler.

ayrıca cenaze evine gidip de ikram bekleyenin kendi cenazesi kurda kuşa yem ola inşallah.
  • halanne  (11.02.22 19:31:31)
Biz hep çay-şeker götürürüz.

  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (11.02.22 20:10:13)
yemek goturulur ama bir hafta gecmis zaten cok gelen gidenleri de yokmus. o yuzden ev yemegini eleyebilirsin.

ama bir- iki kilo su boregi alip goturulebbilir. gelen misafirlere bir iki dilim ikram ederler.

onun disinda kolonya vs goturmeye gerk yok. bos da gitseniz kimse bir sey demez onemli olan gitmek.

basiniz sagolsun
  • exlibris  (11.02.22 20:40:41)
çay++

  • bugisme  (11.02.22 20:48:07)
Pide yaptırılır bizim orda. Konyada etliekmek.

  • adwokat  (12.02.22 00:16:21)
biz meyve götürmüstük

  • wishmaythşngs  (12.02.22 05:59:35)